Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Z wokandy. Pęknięta szyba a zatrzymanie dowodu rejestracyjnego

Z wokandy. Pęknięta szyba a zatrzymanie dowodu rejestracyjnego fotolia.pl

Każde pęknięcie szyby może się z czasem powiększyć, jednak w żadnym razie nie oznacza to, że stanowi „realne i bezpośrednie zagrożenie dla przewożonych osób” – orzekł WSA w Szczecinie.

Sąd stwierdził, że gdyby tak było, to pęknięcie szyby zostałoby wskazane w załączniku do rozporządzenia w sprawie kontroli ruchu drogowego jako usterka poważna lub niebezpieczna. Poza tym, podanie jako podstawy zatrzymania dowodu rejestracyjnego art. 132 ust. 1 pkt 1 Prawa o ruchu drogowym, stanowi o zatrzymaniu tego dowodu w wypadku stwierdzenia lub uzasadnionego przypuszczenia, że pojazd zagraża bezpieczeństwu a nie, że być może kiedyś takiemu bezpieczeństwu będzie zagrażał.

W omawianej sprawie przedmiotem zaskarżenia była czynność komendanta policji obejmująca zatrzymanie dowodu rejestracyjnego z powodu uszkodzenia przedniej szyby autobusu.

Organ stanął na stanowisku, że szyba w autobusie komunikacji miejskiej powinna zapewniać kierującemu pełną i wyraźną widoczność bez zniekształcenia obrazu.

WSA stwierdził, że cytowane przepisy wskazują jako kryterium uznania stanu pojazdu za niezadowalający pęknięcia szyb, poza obszarem oczyszczanym przez wycieraczki szyby przedniej, jednak traktują je jako usterki drobne. Okoliczność, że uregulowania te nie wskazują na inne usterki niż pęknięcia lub przebarwienia, zdaniem Sądu, nie powoduje, że w wypadku ich wystąpienia, funkcjonariusz kontrolujący stan pojazdu może niejako "dostosowywać" te uregulowania do danej sytuacji. Pęknięcia i odpryski szyb są usterkami poważnymi lub niebezpiecznymi tylko wtedy, gdy powodują ograniczone lub znacząco ograniczone widzenie w obszarze oczyszczanym przez wycieraczki szyby przedniej.

Sąd wskazał, że z treści § 5 ust. 7 pkt 1 ww. rozporządzenia jednoznacznie wynika, że usterki drobne są to usterki bez znaczącego wpływu na bezpieczeństwo pojazdu lub wymagania ochrony środowiska, które nie powodują ograniczenia w dalszym używaniu pojazdu. Takie usterki nie mogą być uznane za zagrażające bezpieczeństwu w rozumieniu art. 132 ust. 1 pkt 1 lit. a) Prawa o ruchu drogowym.

Tym samym komendant nie miał podstaw do zatrzymania dowodu rejestracyjnego, a jego czynność była bezskuteczna.

Wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Szczecinie z 07.04.2022 r., sygn. II SA/Sz 138/22, orzeczenie nieprawomocne

Źródło: orzeczenia.nsa.gov.pl 

Pon., 23 Mj. 2022 0 Komentarzy Dodane przez: Przemysław Matysiak