Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku w niedawno podjętym wyroku stwierdził, że organy administracji publicznej wykonujące wyrok sądu karnego w przedmiocie cofnięcia uprawnień do kierowania pojazdami są związane treścią tego wyroku. Oznacza to, że organ może cofnąć uprawienie tylko na ściśle wskazany w danym wyroku okres. Wyrok został podjęty na kanwie następującej sprawy.
Wobec skarżącego, skazanego wyrokiem sądu rejonowego za popełnienie przestępstwa polegającego na prowadzeniu samochodu w stanie nietrzeźwości, organ wykonawczy gminy orzekł o cofnięciu uprawnień do kierowania pojazdami w zakresie kategorii AM, A1, A1, A2, B1, B - prawo jazdy. Obok kary ograniczenia wolności polegającej na obowiązku wykonywania nieodpłatnej pracy na cele społeczne, sąd rejonowy orzekł, także środek karny w postaci zakazu prowadzenia wszelkich pojazdów mechanicznych na okres trzech lat. Skarżący zakwestionował decyzję organu I instancji domagając się, ażeby na poczet okresu obowiązywania zakazu prowadzenia pojazdów był liczony od momentu zatrzymania dokumentu prawa jazdy. Organ odwoławczy utrzymał w mocy decyzję organu I instancji.
Wojewódzki Sąd Administracyjny stwierdził we wstępie swojego wyroku, że decyzja odpowiedniego organu w przedmiocie cofnięcia uprawień do kierowania pojazdami, podjęta w następstwie otrzymania wyroku sądu rejonowego orzekającego takowy zakaz, jest decyzją związaną. Wynika to wprost z przepisów szczególnych: kodeksu karnego wykonawczego (art. 182 § 2) oraz przepisów ustawy o kierujących pojazdami (art. 103 ust. 1 pkt 4). Ponadto – jak wskazał WSA - organ nie może dokonywać ani rozszerzenia, ani zawężenia orzeczonego przez sąd zakazu. Sąd zaznaczył, że organ jest zobowiązany cofnąć uprawnienie do kierowania pojazdami w „zakresie orzeczonym w wyroku sądu karnego”. Jednocześnie zgodnie z ugruntowaną linią orzeczniczą sądów administracyjnych, należy powtórzyć za WSA, że pojęcie to odnosi się do „okresu, na jaki sąd orzekł zakaz prowadzenia pojazdów, co oznacza, że cofnięcie uprawnień do kierowania pojazdami musi nastąpić na ściśle wyznaczony okres, wynikający z orzeczonego przez sąd zakazu prowadzenia pojazdu.”
Zatem decyzja organu o cofnięciu uprawnienia do kierowania pojazdami, bez powiązania jej ze ściśle wskazanym w danym wyroku okresie, na jaki orzeczono zakaz prowadzenia pojazdów – byłaby aktem wadliwym. Okres cofnięcia uprawnień do kierowania pojazdami należy liczyć od dnia uprawomocnienia się orzeczenia sądu karnego.
Wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gdańsku z dnia 3 lutego 2022 r., syg. III SA/Gd 514/21. Orzeczenie jest nieprawomocne.
Źródło: CBOSA