Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Charakter obszaru czy „samorządowa” tablica bez wpływu na stawkę opłaty za zajęcie pasa

Charakter obszaru czy „samorządowa” tablica bez wpływu na stawkę opłaty za zajęcie pasa fotolia.pl

Tytułowa teza wynika z wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Łodzi, który stwierdził nieważność uchwały Rady Gminy w przedmiocie ustalenia opłat za zajęcie pasa drogowego. Co dokładnie orzekł Sąd?

Na wstępie Sąd podkreślił, że zróżnicowanie wysokości stawek jest możliwe, jednakże wyłącznie przy zastosowaniu kryteriów określonych w art. 40 ust. 9 ustawy o drogach publicznych – a żadne z kryteriów wskazanych w tym przepisie nie upoważnia do różnicowania opłat za zajęcie pasa drogowego w zależności od zajęcia pasa drogowego na terenie zabudowanym i niezabudowanym (takimi kryteriami nie są wskazane w delegacji ustawowej: kategoria drogi, rodzaj elementu zajętego pasa drogowego, rodzaj zajęcia pasa drogowego, rodzaj urządzenia lub obiektu budowlanego umieszczonego w pasie drogowym).

Idąc dalej Sąd stwierdził, że Rada Gminy nie miała uprawnienia do zróżnicowania stawek opłaty za każdy dzień zajęcia pasa drogowego w oparciu o kryterium nieznane ustawie, tj. w zależności od rodzaju umieszczonej reklamy i tablicy informacyjnej zawierające informacje o gminie, powiecie lub województwie. WSA podkreślił ponownie, iż zróżnicowanie stawek opłat za zajęcie pasa drogowego w zależności od treści reklamy oraz tablicy informacyjnej nie znajduje uzasadnienia w normie art. 40 ust. 9 ustawy o drogach publicznych.

Wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Łodzi z dnia 2 lutego 2021 r., III SA/Łd 908/20

Źródło: CBOSA

Czw., 18 Lt. 2021 0 Komentarzy Dodane przez: Bartłomiej Zydel