Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Cofnięcie uprawnień do kierowania pojazdami z przyczyn zdrowotnych

Cofnięcie uprawnień do kierowania pojazdami z przyczyn zdrowotnych fotolia.pl

Wydanie orzeczenia o istnieniu przeciwskazań do kierowania pojazdami silnikowymi powinno nastąpić w toku sprawy o cofniecie stronie uprawnienia do kierowania pojazdami.

Wyrok WSA w Łodzi z dnia 26 maja 2010 r. sygn. II SA/Łd 194/10

Zdaniem Sądu, orzeczenie Wojewódzkiego Ośrodka Medycyny Pracy, wydane w listopadzie 2009 r. przez wszczęciem postępowania nie mogło być jedyną podstawą do wydania decyzji cofającej posiadane przez skarżącego uprawnienia kat. B. Starosta, biorąc pod uwagę, że skarżący w październiku 2009 r. uzyskał orzeczenie lekarskie lekarza uprawnionego do badań kierowców stwierdzające bezterminowo brak przeciwwskazań zdrowotnych do kierowania pojazdami silnikowym, a zatem w odstępie krótszym niż miesiąc wydane zostały zupełnie odmienne orzeczenia, winien skierować stronę na stosowne badania lekarskie, zgodnie z trybem postępowania określonym w ustawie – Prawo o ruchu drogowym i wskazanym wyżej rozporządzeniu, a następnie w oparciu o tak przeprowadzone badania dopiero prowadzić postępowanie o cofnięcie stronie prawa jazdy.

Oparcie zaskarżonej decyzji oraz decyzji ją poprzedzającej o treść orzeczenia lekarskiego wydanego wprawdzie przez lekarza uprawnionego, ale w innej sprawie narusza przepisy regulujące sposób postępowania w sprawach o cofnięcie stronie uprawnienia do kierowania pojazdami i pozbawia ją możliwości wniesienia w tym postępowaniu odwołania od niekorzystnego dla niej orzeczenia, co narusza jej słuszny interes. Stanowisko Sądu I instancji potwierdził NSA w wyroku z dnia 28 lipca 2011 r. sygn. I OSK 1337/10.

Źródło: Orzecznictwo NSA

Śr., 28 Wrz. 2011 0 Komentarzy Dodane przez: Bernadeta Skóbel