W przepisy o kontroli działalności gospodarczej przedsiębiorców ustawodawca w kilku miejscach użył sformułowania „dni robocze”.
Ustawa o swobodzie działalności gospodarczej:
Art. 83 ust 1. Czas trwania wszystkich kontroli organu kontroli u przedsiębiorcy w jednym roku kalendarzowym nie może przekraczać:
1) w odniesieniu do mikroprzedsiębiorców - 12 dni roboczych;
2) w odniesieniu do małych przedsiębiorców - 18 dni roboczych;
3) w odniesieniu do średnich przedsiębiorców - 24 dni roboczych;
4) w odniesieniu do pozostałych przedsiębiorców - 48 dni roboczych.
Art. 81a ust. 2 Przedsiębiorca jest zwolniony z okazania książki kontroli, jeżeli jej okazanie jest niemożliwe ze względu na udostępnienie jej innemu organowi kontroli. W takim przypadku przedsiębiorca okazuje książkę kontroli w siedzibie organu kontroli w terminie 3 dni roboczych od dnia zwrotu tej książki przez organ kontroli.
Art. 84c ust. 3. Sprzeciw wnosi się w terminie 3 dni roboczych od dnia wszczęcia kontroli przez organ kontroli. Przedsiębiorca musi uzasadnić wniesienie sprzeciwu.
ust. 9. Organ kontroli w terminie 3 dni roboczych od dnia otrzymania sprzeciwu, rozpatruje sprzeciw oraz wydaje postanowienie o:
1) odstąpieniu od czynności kontrolnych;
2) kontynuowaniu czynności kontrolnych.
Z upływem terminu określonego w dniach roboczych wiążą się określone skutki prawne. Przykładowo nierozpatrzenie przez organ sprzeciwu w terminie powoduje takie skutki jak wydanie postanowienia o odstąpieniu od czynności kontrolnych. Tymczasem ustawodawca nie definiuje pojęcia dni roboczych. Pomocniczo, chociaż w pewnych wypadkach będzie to niewystarczające, można sięgnąć do ustawy z dnia 18 stycznia 1951 r. o dniach wolnych od pracy. Wnioskując z przeciwieństwa dni inne niż wynikające z tej ustawy można uznać za dni robocze. Dniami roboczymi będą zatem również soboty. Dniem wolnym od pracy w rozumieniu powołanej ustawy zawsze jest niedziela. W mojej ocenie tak zdefiniowane dni robocze i dni wolne od pracy powinny znaleźć zastosowania w przypadkach określonych w powołanych wyżej art. 81a ust. 2, 44 ust. 3 i 9. W przypadku art. 83 sprawa nie jest już taka oczywista. Należy tu pamiętać o art. 80a ust. 1 ustawy o swobodzie działalności gospodarczej, zgodnie z którym kontrolę przeprowadza się w siedzibie kontrolowanego lub w miejscu wykonywania działalności gospodarczej oraz w godzinach pracy lub w czasie faktycznego wykonywania działalności gospodarczej przez kontrolowanego. Jeżeli przedsiębiorca wykonuje działalność gospodarczą tylko w niedziele (co teoretycznie jest możliwe w przypadku np. prowadzenia OSK) ustawa o dniach wolnych od pracy będzie nieprzydatna. Przedsiębiorca może również prowadzić działalność gospodarczą w wybrane przez siebie dni tygodnia, a organ kontroli nie może wymagać, by przedsiębiorca stawił się do jego dyspozycji, w miejscu prowadzenia działalności w inny dniu. W takim przypadku w mojej ocenie pojęcie „dni roboczych” oznacza dni w których przedsiębiorca deklaruje prowadzenie działalności lub w których działalność gospodarcza jest faktycznie prowadzona.