Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

"L"- ka bez badań technicznych

fotolia.pl

Stosownie do treści art. 45 ust. 2 ustawy o kierujących pojazdami wielokrotne prowadzenie szkolenia pojazdem niespełniającym warunki, o których mowa w art. 24 ustawy stanowi jedną z form rażącego naruszenia warunków wykonywania działalności gospodarczej w zakresie prowadzenia ośrodka szkolenia kierowców, stanowiącą podstawę orzeczenia o zakazie wykonywania działalności gospodarczej oraz o skreśleniu przedsiębiorcy z rejestru przedsiębiorców prowadzących ośrodek szkolenia kierowców. Wyrok WSA w Gorzowie Wielkopolskim z 16 lipca 2014 r. sygn. II SA/Go 431/14. 

Wyrok zapadł w następującym stanie faktycznym. W listopadzie 2013 r. przeprowadzona została kontrola ośrodka szkolenia kierowców, obejmująca okres działalności od stycznia 2013r. do listopada 2013r. W trakcie kontroli, na podstawie zapisów w kartach przeprowadzonych zajęć oraz w dowodach rejestracyjnych pojazdów stwierdzono jedenastokrotnie prowadzenie zajęć praktycznych (łącznie 20 godzin dla kat. A1) w okresie od września 2013 r. do października 2013 r. pojazdem, który nie był dopuszczony do ruchu z uwagi na nieposiadanie aktualnego przeglądu technicznego. Nadto kontrola wykazała ośmiokrotne prowadzenie zajęć praktycznych (łącznie 17 godzin dla kat. B+E) w okresie od maja 2013 r. do lipca 2013 r. pojazdem który nie był dopuszczony do ruchu z uwagi na nieposiadanie aktualnego przeglądu technicznego.

Organ (prezydent miasta) podniósł, że pomimo iż pojazdy posiadały adnotację "L" wpisaną w dowodzie rejestracyjnym, która ma za zadanie potwierdzać spełnianie dodatkowych wymogów, to jednak sam wpis jest wyłącznie czynnością materialnie – techniczną, dokonywaną tylko raz i to na podstawie zaświadczenia z przeprowadzonego badania technicznego. W ramach nadzoru, który wiąże się ze sprawdzeniem spełnienia odpowiednich warunków prowadzenia zajęć kwestię spełnienia dodatkowych wymogów przez pojazdy szkoleniowe, można dopiero rozpatrzeć biorąc łącznie pod uwagę drugi warunek, który ma najistotniejsze znaczenie, czyli aktualny przegląd techniczny.

Prezydent Miasta orzekł zakaz wykonywania przez przedsiębiorcę działalności gospodarczej w zakresie prowadzenia ośrodka szkolenia kierowców oraz z urzędu skreślił przedsiębiorcę z rejestru przedsiębiorców prowadzących ośrodek szkolenia kierowców. Samorządowe Kolegium Odwoławcze utrzymało w mocy zaskarżoną decyzję.

Sąd potwierdził prawidłowość wykładni przepisów dokonaną przez organy obu instancji.

Sąd wskazał, że z ustawy Prawo o ruchu drogowym wynika, że adnotacja w dowodzie rejestracyjnym o spełnieniu wymagań, o których mowa w art. 24 pkt 1 lit. a-c ustawy o kierujących pojazdami dotyczy budowy, wyposażenia i utrzymania danego pojazdu uczestniczącego w ruchu (por. art. 66 ust. 1 Prawa o ruchu drogowym), to z kolei implikuje wniosek, że pojazd do nauki jazdy winien być poddawany badaniom technicznym - stosownie do treści art. 81 tej ustawy.

Nie zasługuje zatem na aprobatę stanowisko, zgodnie z którym o spełnieniu przez pojazdy wykorzystywane do nauki jazdy wymogów określonych w art. 24 pkt 1 lit. a-c ustawy o kierujących pojazdami świadczy urzędowa adnotacja jednorazowo umieszczona w dowodzie rejestracyjnym na podstawie dodatkowego badania przeprowadzonego przez uprawnioną stację diagnostyczną - umieszczenie w dowodzie litery "L".

Adnotacja o powyższej treści oznacza, że dany pojazd jest przystosowany do nauki jazdy, nie zastępuje natomiast adnotacji w dowodzie rejestracyjnym o spełnieniu wymagań koniecznych do uczestniczenia pojazdu w ruchu drogowym (art. 66 ustawy Prawo o ruchu drogowym). W celu sprawdzenia aktualnego stanu technicznego (obejmującego budowę, wyposażenie oraz utrzymanie) pojazd służący do nauki jazdy - podobnie jak pozostałe pojazdy uczestniczące w ruchu drogowym - winien być przedstawiany do badania technicznego.

Źródło: CBOSA

Niedz., 2 Lst. 2014 0 Komentarzy Dodane przez: Bernadeta Skóbel