Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Drogowcy z Powiatu zawierciańskiego razem o zarządzaniu transportem

Drogowcy z Powiatu zawierciańskiego razem o zarządzaniu transportem fotolia.pl
 
Eksperci Związku Powiatów Polskich namawiają samorządowców do współpracy dla lepszego świadczenia lokalnych usług publicznych. Drogowcy z Powiatu zawierciańskiego i jego gmin z pomocą doradców podjęli próbę wypracowania mechanizmu zintegrowanego zarządzania lokalnymi drogami i transportem publicznym oraz wspólnej strategii rozwoju tego sektora na całym obszarze powiatu.
Powiatowy Zarząd Dróg w Zawierciu administruje i utrzymuje sieć dróg powiatowych o łącznej długości 560 km oraz 53 mosty. Obszar działania obejmuje dziesięć gmin. Ponadto zgodnie z porozumieniem pomiędzy Zarządem Województwa Śląskiego a Zarządem Powiatu Zawierciańskiego, PZD utrzymuje 92 km dróg wojewódzkich.
 
Program jest. Ale pieniędzy mało, na mosty niemal w ogóle brak
 
- Mamy program rozwoju sieci w perspektywie dziesięcioletniej. Próbujemy polepszyć komfort kierowców, wiemy, że powinniśmy robić to inaczej - przebudowywać, ale tylko na takie działania wystarcza nam pieniędzy. Mimo, że z Narodowego Programu Przebudowy Dróg Lokalnych mamy w województwie więcej pieniędzy niż przed rokiem o kilkadziesiąt milionów, to potrzeby są o wiele większe. Obiekty inżynieryjne idą w zapomnienie. Remontujemy jeden most w ciągu roku, bo tylko na tyle mamy pieniędzy  – mówią pracownicy zawierciańskiego PZD.
 
Umowa czy porozumienie?
 
- Gminy partycypują w kosztach inwestycji, ale napotykamy przy tym na pewien problem natury formalnej. Czy wystarczy porozumienie, czy musi być umowa? – pyta kierownik zawierciańskiego zarządu dróg Marian Gajda. I dodaje: - Mamy na terenie powiatu 92 km dróg regionalnych, utrzymujemy w oparciu o porozumienie z marszałkiem. Ale gminy wolą umowę. Do tego nie mamy jednego wzoru, tylko z każdą gminą inną.
 
Jak integrować zarządzanie tdrogami i ransportem zbiorowym na obszarze funkcjonalnym?
 
Spotkanie drogowców zorganizowane zostało przez Związek Powiatów Polskich w ramach projektu doradczego, którego celem jest wypracowanie uniwersalnych modeli zintegrowanego (powiatowo-gminnego) zarządzania świadczeniem lokalnych usług publicznych na obszarze funkcjonalnym. Do objęcia działaniami projektowymi wybrano trzy sektory usług: transport i drogownictwo, ochronę zdrowia oraz edukację. W projekcie uczestniczą jednostki samorządu z dwóch powiatów: zawierciańskiego z województwa śląskiego i gorlickiego z województwa małopolskiego.
Więcej na temat projektu, jego założeń i oczekiwanych rezultatów można dowiedzieć się ze strony internetowej http://kompetentny.zpp.pl/ .
Czw., 10 Kw. 2014 0 Komentarzy Dodane przez: Jarosław Komża