Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Sprzedaż samochodu należącego do współmałżonków

Sprzedaż samochodu należącego do współmałżonków fotolia.pl

Zgodnie z art. 36 §2 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego co do zasady każdy z małżonków może samodzielnie zarządzać majątkiem wspólnym. Oznacza to, że jeden z małżonków może samodzielnie dokonać sprzedaży samochodu innej osobie, umowa taka jest ważna i sam dokument umowy może stanowić podstawę do rejestracji pojazdu na nowego właściciela.

Art. 37 kodeksu wskazuje jakiego rodzaju czynności prawne wymagają zgody drugiego małżonka. Wśród nich nie ma jednak wymienionej czynności zbycia, obciążania czy nabycia samochodu.

Zgodnie z art. 31(1) kodeksu małżonek może sprzeciwić się czynności zarządu majątkiem wspólnym zamierzonej przez drugiego małżonka, w przypadku, w którym dokonanie czynności nie wymaga zgody drugiego małżonka. Taki sprzeciw jest jednak skuteczny wobec osoby trzeciej (w naszym przypadku nabywcy samochodu), jeżeli mogła się z nim zapoznać przed dokonaniem czynności prawnej. Należy jednak zaznaczyć, że ocena, drugi małżonek skutecznie zgłosił sprzeciw sprzedaży samochodu, nie należy do oceny organu dokonującego rejestracji pojazdu.

Niedz., 25 Sp. 2013 0 Komentarzy Dodane przez: Bernadeta Skóbel