Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Tablice rejestracyjne świata (87). Australia - część 9. Terytorium Stołeczne

Tablice rejestracyjne świata (87). Australia - część 9. Terytorium Stołeczne fotolia.pl

W bieżącym roku upływa setna rocznica założenia Canberry, obecnej stolicy Australii. Z tej okazji Australijskie Terytorium Stołeczne wydaje aktualnie tablice rejestracyjne z okolicznościowym hasłem „Celebration of a Century 2013”. Tablice takie mają również graficzne logo obchodów stulecia miasta.

W zależności od wyboru właściciela pojazdu możliwe jest jednak uzyskanie tablicy z jednym ze standardowych haseł: „Heart of the Nation” lub „The Nation’s Capital”.

Numery rejestracyjne pojazdów samochodowych składają się z dwóch grup znaków: pierwszej złożonej z litery „Y” i dwóch kolejnych liter oraz drugiej – złożonej z dwóch cyfr i litery (starsze numery zawierały wyłącznie trzy cyfry). Jako ciekawostkę warto podać, że pojazdy konsorcjum dostarczającego wody, gazu i elektryczności mają numery rejestracyjne zaczynające się od YWE (W od water – woda, E – od electicity).

Motocykle mają numer rejestracyjny złożony wyłącznie z cyfr zebranych w dwie grupy: dwu- i trzyznakową. Z kolei przyczepy mają numer rejestracyjny złożony z litery „T” (mniejszej od pozostałych znaków), po której występują cztery cyfry i litera „A”.

Numer rejestracyjny jest zapisywany na tablicy rejestracyjnej niebieską czcionką na białym tle. Nad numerem rejestracyjnym znajduje się skrótowe oznaczenie nazwy stanu: ACT (Australian Capital Territory), pod – wspomniane wyżej hasło.

Pojazdy władz lokalnych mają numery rejestracyjne złożone wyłącznie z cyfr, przy czym pierwszą z sześciu jest zawsze „2”. Tablice rejestracyjne mają białe tło, a znaki mają kolor ochry (brązowo-czerwony). Poniżej numeru rejestracyjnego znajduje się hasło „ACT Government”.

Pojazdy o statusie dyplomatycznym mają czarne znaki na białym tle. Numer rejestracyjny zaczyna się od liter „DC” (dla korpusu dyplomatycznego), „DX” (personel pomocniczy ambasad), „IO” (organizacje międzynarodowe), po których występuje cztery lub pięć cyfr.

Pojazdy transportu publicznego mają odrębny schemat numeracji:

  • autobusy rządowej komunikacji publicznej mają numery rejestracyjne złożone z liter „BUS” i trzech cyfr, tablica ma białe tło ze znakami w kolorze ochry;
  • inne autobusy mają numery złożone z liter „MO”, po których występuje od 1 do 3 cyfr. Tablice mają żółte tło i czarne znaki;
  • pojazdy wynajmowane z szoferem mają analogiczny schemat numeracji i kolory tablicy – zamiast znaków „MO” występuje „H”;
  • taksówki mają numery złożone z liter „TX” i od jednej do trzech cyfr. Tablica taka jest jednocześnie potwierdzeniem uprawnień taksówkarza. Pierwotnie dopuszczone było sprzedawanie takich tablic przez osoby, które nie chciały już dłużej wykonywać zawodu taksówkarza – zasada ta została utrzymana dla najstarszych serii tablic (od 1 do 300). Późniejsze wydawane są przez władze lokalne na okres czterech lat i nie mogą być przenoszone na inne osoby. Taksówki o numerach od TX-900 w górę są przystosowane do przewozu osób niepełnosprawnych.

Pojazdy zabytkowe mają numery rejestracyjne złożone wyłącznie z liter, a na ich tablicach rejestracyjnych – mających czarne znaki na białym tle – znajduje się stylizowany budynek parlamentu oraz slogan „Historic Vehicle – A.C.T.”, „Veteran Vehicle – A.C.T” lub „Vintage Vehicle – A.C.T.”.

Tablice dealerskie mają żółte znaki na białym tle, a z ich lewej strony znajduje się kod określający typ dealera (C – motocykli, D – samochodów, E – przyczep).

Pt., 31 Mj. 2013 0 Komentarzy Dodane przez: Grzegorz P. Kubalski