Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Wakacje - jak zadbać o swoje dziecko radzi MEN

Wakacje - jak zadbać o swoje dziecko radzi MEN fotolia.pl

Wakacje - czas wolny od szkoły, czas szalonych pomysłów i wspomnień - co zrobić by był on nie tylko ciekawy, ale też bezpieczny? Poniżej prezentujemy kilka rad dla rodziców, których dzieci za kilka dni wyjadą na kolonie i obozy. Zadbaj by wypoczynek Twojego dziecka był zgłoszony do kuratorium oświaty.

Każdy organizator wypoczynku jest zobowiązany zgłosić wypoczynek (kolonię, obóz) do kuratorium oświaty. W zgłoszeniu podaje on wszystkie dane na temat tego przedsięwzięcia: adres, informacje o wychowawcach, dane dotyczące stanu sanitarnego czy ramowy program. Na tej podstawie kuratorium w województwie, w którym odbywa się dany wypoczynek, zyskuje wiedzę gdzie i kiedy odbywają się kolonie i obozy. W wielu przypadkach, wizytatorzy kuratorium, kontrolują te miejsca i odwiedzają dzieci podczas ich kolonii. Podobnych kontroli może dokonywać straż pożarna, sanepid czy przedstawiciele Rzecznika Praw Dziecka. Kuratorium, w przypadku stwierdzenia poważnych nieprawidłowości może poinformować o nich inne służby. Pamiętaj, że przed wyjazdem autokarowym dziecka, masz również prawo poprosić policję o kontrolę stanu pojazdu, którym pojedzie ono na wymarzone wakacje.

Każdy rodzic może dowiedzieć się czy wypoczynek, na który wybiera się jego dziecko, został zgłoszony w specjalnej bazie danych uruchomionej przez Ministerstwo Edukacji Narodowej dostępnej pod adresem www.wypoczynek.men.gov.pl

Utrzymuj kontakt z biurem podróży lub organizacją, która organizuje wypoczynek - zadawaj dużo pytań!
Fakt, że kuratorium oświaty ma wiedzę o wypoczynku dzieci i młodzieży na terenie danego województwa nie zwalnia rodzica z obowiązku uzyskania jak najszerszej o nim wiedzy.
Zalecamy, by przed podjęciem decyzji o wakacyjnym kierunku poprosić organizatora o szczegółowe dane na temat kolonii czy obozu.

Ważne, by program kolonii odpowiadał nie Tobie, Rodzicowi, ale przede wszystkim dziecku i jego zainteresowaniom. Zwróć uwagę na edukacyjne elementy programu, by wypoczynek nie ograniczał się jedynie do plażowania czy grania w piłkę.

Dowiedz się o wiek dzieci, które jadą na ten sam wypoczynek - ważne by Twoje dziecko znalazło tam kolegów i koleżanki. Dobrym pomysłem jest wysłanie dziecka na kolonie z kimś mu znajomym - kolegą z podwórka czy ze szkoły - zwłaszcza, gdy na kolonie jedzie po raz pierwszy.

Zapytaj kim są wychowawcy i jakie mają kwalifikacje; być może Twoje dziecko wymaga szczególnej opieki, a kierownika i wychowawców należy uprzedzić o niektórych sprawach. Wysłanie dziecka na kolonie nie ogranicza się jedynie do wypełnienia karty uczestnika.

Dowiedz się jak wygląda budynek/domki wypoczynkowe, poszukaj zdjęć w internecie, poczytaj o tym miejscu na forach internetowych. Spisz wszelkie adresy i telefony kontaktowe - zarówno do organizatora, kierownika jak i do obiektu, gdzie przebywać będą dzieci. Niestety zdarzają się przypadki, kiedy rodzice dzwonią z zapytaniami do kuratorium o adres ośrodka, w którym przebywa ich dziecko.
Żegnając córkę czy syna przed samym wyjazdem, zapoznaj się z innymi rodzicami, których dzieci jadą w to samo miejsce. Będziecie mogli się skonsultować gdy będą one Wam zgłaszać jakieś problemy podczas wypoczynku.

Dobrze przygotuj swoje dziecko
Wyjazd na wakacje może być stresujący dla dziecka zwłaszcza jeśli jedzie na nie sam po raz pierwszy. Dobre doświadczenia mogą go jednak zachęcić do częstszych wyjazdów i jednocześnie powoli uczyć samodzielności. Złe wspomnienia sprawią, że wakacje będzie chciało spędzać tylko z Tobą. Przygotowanie dziecka do kolonii to nie tylko dobrze spakowana walizka i kieszonkowe. Dobrze wsłuchaj się w jego potrzeby: piłkarski obóz sportowy, artystyczna kolonia nad morzem, taneczne półkolonie w mieście, wakacje w siodle, obóz harcerski - to tylko kilka propozycji. Interesuj się zainteresowaniami dziecka!
Przed wyjazdem wyposaż je w telefony kontaktowe do domu oraz telefony alarmowe, powiedz, że na czas wyjazdu opiekę nad nim sprawuje wychowawca i to on jest powiernikiem jego spraw i ewentualnych problemów. Szersza lista rzeczy, o których jako rodzic powinieneś pamiętać znajdziesz na stronie www.wypoczynek.men.gov.pl. Wiele cennych wskazówek jest też w poradniku Zasady bezpiecznego zachowania nad wodą, w wodzie i na wodzie dostępnym na tej samej stronie.

Przygotowanie do samodzielnego wypoczynku dziecka powinno mieć miejsce szczególnie podczas wakacji z rodzicami. To jest czas kiedy można nauczyć dziecka bezpiecznego przebywania nad wodą i w górach, na drodze, na plaży, podczas burzy czy w tłumie ludzi. Te lekcje będą dla dziecka nieocenione, gdy sam na kolonii zetknie się z sytuacją zagrożenia, albo w takiej sytuacji znajdzie się jego kolega. To Ty, jako rodzic, znasz swoje dziecko najlepiej i spędzasz z nim najwięcej czasu - wykorzystaj go na naukę właściwych zachowań!

Interesuj się tym, co robi Twoje dziecko
Podczas kolonii, interesuj się tym gdzie jest i co robi Twoje dziecko, ale daj mu trochę swobody, by mógł poczuć się samodzielny i odpowiedzialny. Wysłuchuj jego problemów, ale nie zabieraj go z kolonii w sytuacji kiedy nie smakuje mu obiad. Swoje wątpliwości czy zastrzeżenia zgłaszaj po pierwsze kierownikowi wypoczynku lub organizatorowi wypoczynku.
Jeśli to możliwe, skontaktuj się z rodzicami innych dzieci - być może oni podzielają te wątpliwości lub mają dodatkowe informacje na temat wypoczynku. Dopiero w sytuacji poważniejszych zagrożeń, sięgaj po kontakt z kuratorium czy innymi służbami.
Przypomnij sobie czasy kiedy sam jeździłeś na kolonie i obozy... Przypomnij sobie kiedy czułeś się szczęśliwy... i postaraj się by wiele takich szczęśliwych chwil przeżyło podczas wakacji 2012 Twoje dziecko!

Źródło: men.gov.pl

Pt., 6 Lp. 2012 0 Komentarzy Dodane przez: Tadeusz Narkun