Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

11 tematów + 1 do dalszej pracy - podsumowanie I dnia obrad Kongresu Wolności w Internecie

11 tematów + 1 do dalszej pracy - podsumowanie I dnia obrad Kongresu Wolności w Internecie fotolia.pl

Jesteśmy po i w trakcie ważnego doświadczenia społecznego. Żeby przełożyć je na konkretne zmiany, musimy zmienić sposób myślenia: użytkownik sieci nie może być traktowany jako potencjalny podejrzany, ale jako potencjalny twórca. Bo taką szansę daje nam sieć – mówił Michał Boni podsumowując pierwszy dzień Kongresu.

- Do pokonania mamy – i administracja i obywatele – barierę mentalną. Dziś bowiem administracja woli robić coś dla obywateli a nie razem z obywatelami. Obywatelom zaś o wiele łatwiej być przeciw władzy niż razem z władzą szukać rozwiązań – mówił Boni. – I kończy się na tym, że władza chce kontrolować obywateli, a obywatele chcą kontrolować władzę. A nie chodzi o to, kto kogo ma kontrolować, ale o to, by zrobić coś fajnego razem.

Powoli przechodzimy od emocji do rozwiązań konkretnych. Jesteśmy gotowi, żeby w ramach prac rządowych i Komitetu ds. Cyfryzacji te prace prowadzić. Powołamy na najbliższe tygodnie grupy warsztatowe – powiedział Boni . - Tematem ich prac powinny być następujące dziedziny:

  1. Edukacja na rzecz internetu i edukacja medialna.
  2. Domena publiczna i jej obszar, w tym otwieranie zasobów publicznych.
    - Założenia do ustawy o otwartych zasobach wiedzy przedstawimy wkrótce – dodał wiceminister w MAC Igor Ostrowski. – Chcemy wykonać ten pierwszy krok w dziedzinie otwartości nauki i edukacji. – Trzeba dbać o domenę publiczną i domagać się od państwa, by zapewniało dostęp do niej – powiedział wiceminister sprawiedliwości Stanisław Chmielewski.
  3. Idea Karty Praw Podstawowych w Internecie – sensem tej Karty powinno być opisanie prawa od strony użytkownika, tak by wiedział, czego nie musi się obawiać. Bo użytkownicy Internetu nie powinni bać się prawa!
  4. Przegląd całego prawa, czy technicznie pasuje ono do świata cyfrowego.
  5. Praca nad zasadami konsultacji – jakie mają być do tego narzędzia, jak je testować.
  6. Praca nad komunikacją, nad sposobem wyjaśniania sobie problemów i wzajemnego słuchania się. Chodzi o to, by wykorzystując sieć poprawić komunikację publiczną.
  7. Integracja baz danych i dostęp do nich.
  8. Dyskusja nad prawem autorskim.
    Na zakończenie pierwszego dnia Kongresu wiceminister kultury Piotr Żuchowski zapowiedział, że jego resort zaczyna debatę nad prawem autorskim. Mininister Boni dodał, że liczy też na debatę z obywatelami po to, by określać pojęcie dozwolonego użytku w rzeczywistości sieci. Trzeba też – dodał – wspólnie dobrze sformułować pytania o relacje między twórcami pośrednikami a użytkownikami.
  9. Ograniczenia prawne w budowaniu różnych modeli biznesowych. Tu miejsce będzie i na rozmowę o projekcie ustawy o świadczeniu usług drogą elektroniczną i o realizacji unijnej dyrektywy audiowizualnej.
  10. Ochrona danych osobowych, prawo do prywatności, ale także prawo do zapomnienia.
  11. Patenty.
  12. Neutralność sieci (dodane po uwagach internautów).

Źródło: MAiC

Czw., 15 Mrz. 2012 0 Komentarzy Dodane przez: Rafał Rudka