Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

ZNP krytykuje samorząd za politykę w sprawie placówek oświatowych

ZNP krytykuje samorząd za politykę w sprawie placówek oświatowych fotolia.pl

Związek Nauczycielstwa Polskiego krytycznie odniósł się do samorządowych planów likwidacji ponad 1800 placówek oświatowych. Zdaniem ZNP błędem było ograniczenie roli kuratora oświaty w procesie likwidacji szkół.

Jak wynika z przedstawionego przez Polską Agencje Prasową raportu, województwa planują zlikwidować w sumie ponad 1800 placówek oświatowych – szkół, przedszkoli, burs, schronisk młodzieżowych (piszemy o tym w artykule Szkoły do przekształceń i likwidacji. Według ZNP, ta niespotykana w poprzednich latach skala likwidacji świadczy o tym, że mamy do czynienia z procesem demontażu publicznej edukacji, który przeprowadzany jest wbrew woli lokalnych społeczności. Zdaniem ZNP, przeprowadzona przez MEN reforma szkolnictwa ponadgimnazjalnego nie usprawiedliwia tak radykalnych działań władz lokalnych.

Fakt, że z oświatowej mapy Polski może zniknąć nawet trzykrotnie więcej szkół niż w ubiegłym roku to zdaniem ZNP wina wprowadzonych w 2008 r. zmian, na mocy których ograniczono rolę kuratora oświaty w procesie likwidacji szkół. Od tego czasu opinia kuratora oświaty w sprawie uchwał samorządów w zakresie likwidacji szkół nie jest już wiążąca.

O tym, że pozostawienie samorządów lokalnych poza kontrolą administracji rządowej było błędem świadczą zdaniem ZNP liczne protesty rodziców, pracowników oświaty, a nawet uczniów, które miały miejsce w ostatnim czasie (Warszawa, Kraków, Poznań, Wałbrzych, Chełm, Gdańsk, Kalisz, Radom, Sosnowiec, Podkarpacie i in.). Zdaniem Związku większość samorządów likwidując placówki oświatowe pozbywa się swoich zadań, a tym samym odpowiedzialności nie bacząc na wspólne dobro całego społeczeństwa jakim jest bezpłatna oświata publiczna.

Związek Nauczycielstwa Polskiego zaapelował tym samym o przywrócenie kuratorowi oświaty uprawnień w zakresie skutecznego opiniowania uchwał dotyczących likwidacji szkół i placówek oświaty.

źródło: znp.edu.pl

Komentarz DWW:

Można było być pewnym, że ZNP będzie protestował przeciw racjonalizacji zarządzania siecią placówek oświatowych w wykonaniu samorządów. To już tradycja, obrony skostniałej struktury oświatowej oraz niezauważania dokonujących sie zmian cywilizacyjnych (w tym demograficznych).

A jeśli chodzi o przywrócenie kuratorowi oświaty uprawnień w zakresie skutecznego opiniowania (czytaj blokowania) uchwał dotyczących likwidacji szkół i placówek oświaty, to parę tygodni temu projekt ustawy o zmianie ustawy o systemie oświaty (wzmacniał pozycję kuratora) został odrzucony przez dwie komisje sejmowe w pierwszym czytaniu.

Niedz., 11 Mrz. 2012 0 Komentarzy Dodane przez: Tadeusz Narkun