Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Czego oczekują nauczyciele w nowych podstawach programowych? IBE przedstawia wyniki konsultacji

Czego oczekują nauczyciele w nowych podstawach programowych? IBE przedstawia wyniki konsultacji fot.canva

Instytut Badań Edukacyjnych dzieli się wynikami ankiet dotyczących aktualnego kształtu i propozycji zmian systemu edukacji w Polsce. Opinie mające przysłużyć się w pracach nad nowymi podstawami programowymi i metodami nauczania każdego przedmiotu, zostały zebrane na przestrzeni stycznia i lutego br.

Odpowiedzi nadesłały łącznie 23852 osoby - nauczyciele wszystkich grup wiekowych od uczniów przedszkoli do ósmoklasistów. Ponadto przeprowadzono ponad 700 spotkań konsultacyjnych, w których udział wzięli również kuratorzy oświaty. Szeroka skala badań i duże zaangażowanie pedagogów w połączeniu z nasuwającymi się wnioskami, mają nakierować zespoły eksperckie na odpowiednie cele działania.

Wśród wniosków możliwych do wyciągnięcia ze zgromadzonych danych, na pierwsze miejsce wysunęła się zauważana przez środowisko pedagogiczne potrzeba uczynienia systemu edukacji bardziej praktycznym, choćby kosztem teorii. Wśród nauczycieli wychowania przedszkolnego zaledwie co piąty badany zgodził się z twierdzeniem, że aktualna podstawa programowa zawiera niezbędne treści. Także wśród postulatów przekazanych przez nauczycieli szkół podstawowych wyróżnia się chęć poszerzenia zakresu zajęć praktycznych i eksperymentalnych, wprowadzenia tematów modułowych, czy uczynienia podstawy programowej bardziej elastyczną. Zdaniem licznych nauczycieli, od umiejętności zapamiętywania ważniejszy jest rozwój myślenia twórczego oraz praca zespołowa mająca doprowadzić do poprawy umiejętności współpracy między często tracącymi tę zdolność uczniami.

Z perspektywy samych nauczycieli oczekiwaną zmianą jest zapewnienie im większej autonomii w realizowaniu procesu kształcenia uczniów. Taka swoboda miałaby przejawiać się w większych możliwościach doboru metod nauczania danego przedmiotu, a także dopasowania oceniania do indywidualnych predyspozycji. Nauczyciele chcą dysponować większą ofertą szkoleń i scenariuszami lekcji, mającymi zapewne pomóc w odnalezieniu najbardziej optymalnych metod pracy z uczniami.

Wyniki badań trafią teraz do zespołów eksperckich pracujących nad propozycjami nowych podstaw programowych. Rezultaty tych prac poznamy w późniejszym czasie.

Źródło: IBE 

Śr., 19 Mrz. 2025 0 Komentarzy Dodane przez: Piotr Majoch