Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Ustalanie waloryzacji opłat za korzystanie z przedszkoli nie należy do samorządu

Ustalanie waloryzacji opłat za korzystanie z przedszkoli nie należy do samorządu fotolia.pl

Wojewoda warmińsko-mazurski: rada gminy nie ma prawa do regulowania waloryzacji opłat za korzystanie z wychowania przedszkolnego.

W niedawnym rozstrzygnięciu wojewoda stwierdził częściową nieważność uchwały rady gminy, w której to określono wysokość opłat za korzystanie z wychowania przedszkolnego w punktach przez tę gminę prowadzonych. Organ gminy na podstawie ustawy samorządowej oraz przepisów prawa oświatowego określił na jakich zasadach przedszkola mają spełniać swoje funkcje i przewidział wysokość opłaty należnej za pobyt dziecka w przedszkolu w czasie przekraczającym podstawę programową.

Obok tych postanowień, rada gminy ustaliła, że opłata ma podlegać waloryzacji zgodnie z przepisami oświatowymi. Istotnie, w treści art. 52 ust. 4-7 ustawy o finansowaniu zadań oświatowych ustawodawca wskazał na jakich zasadach opłaty te mają podlegać waloryzacji. Instrukcja ustalania jej wysokości została jednak zwieńczona w ust. 7 pozostawieniem zadań związanych z ustaleniem i ogłoszeniem wskaźnika waloryzacji właściwemu ministrowi do spraw oświaty. Oznacza to, że jakiekolwiek dalsze modyfikacje w tym przedmiocie leżą poza zakresem kompetencji jednostek samorządu terytorialnego.

W uzasadnieniu swojego rozstrzygnięcia wojewoda przypomniał, że rada gminy podejmująca uchwałę ma obowiązek każdorazowego przestrzegania treści i zawierania swoich działań w granicach upoważnienia ustawowego, na podstawie którego zajmuje się daną sprawą. W tym przypadku, zgodnie z treścią normy przewidzianej w art. 52 ust. 1 pkt. 1 ustawy o finansowaniu zadań oświatowych, rada gminy została wyposażona wyłącznie w kompetencje co do określenia opłat za korzystanie z przedszkoli, bez prawa do zajmowania się problematyką ich waloryzacji.

Przekroczenie normy kompetencyjnej narusza prawo w sposób istotny, w wyniku czego Wojewoda stwierdził nieważność tych postanowień podjętej uchwały, w których treści zawarto wykraczające poza upoważnienie regulacje.

Rozstrzygnięcie nadzorcze Wojewody Warmińsko-Mazurskiego z dnia 25 września 2024 r. (PN.4131.301.2024)

Źródło: Dziennik Urzędowy Województwa Warmińsko-Mazurskiego 

Pt., 4 Prn. 2024 0 Komentarzy Dodane przez: Piotr Majoch