Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Zmarł Jan A.P. Kaczmarek, polski kompozytor i laureat Oscara

Zmarł Jan A.P. Kaczmarek, polski kompozytor i laureat Oscara fotolia.pl

W wielu 71 lat, po ciężkiej chorobie, zmarł wybitny polski kompozytor Jan A.P. Kaczmarek. Laureat Oscara i kompozytor do ponad 70 filmów.

Urodził się 29 kwietnia 1953 r. w Koninie. Pierwsze lekcje muzyki otrzymał od swojego dziadka, który był muzykiem-amatorem. W szkole zaczął tworzyć muzykę do szkolnych spektakli. W latach 70. studiował prawo na Uniwersytecie Adama Mickiewicza w Poznaniu.

Podczas odbywania stażu w awangardowym Teatrze Laboratorium Jerzego Grotowskiego tworzył oprawę muzyczną dla spektakli Teatru Ósmego Dnia oraz Teatru Polskiego w Poznaniu. Następnie, wspólnie z Grzegorzem Banaszakiem, założył Orkiestrę Ósmego Dnia, z którą w latach 80. odbył tournée po wielu krajach. W 1989 r. w ramach stypendium Departamentu Stanu wyjechał do USA, gdzie osiadł wraz z żoną Elżbietą i czwórką dzieci. Pisał muzykę dla filmu i teatru.

W 1993 r. otrzymał nagrodę Drama Desk i Off-Broadway Theatre Award za najlepszą muzykę teatralną roku, a w 2005 r. Oscara – nagrodę amerykańskiej Akademii Filmowej za partyturę do filmu „Marzyciel” w reżyserii Marca Forstera z udziałem m.in. Johny’ego Deppa, Kate Winslet, Radhy Mitchella czy Dustina Hoffmana. W tym samym roku otrzymał Złoty Medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis” nadawany przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Skomponował muzykę do ponad 70 obrazów filmowych, takich jak: „Niewierna” Adriana Lyne’a, „Aimée i Jaguar” Maxa Farberbocka, „Stracone dusze” Janusza Kamińskiego czy „Quo Vadis” Jerzego Kawalerowicza. Współpracował z Lechem Majewskim i Agnieszką Holland, dla której muzycznie zilustrował m.in. „Całkowite zaćmienie”, „Plac Waszyngtona” i „Trzeci cud”. Komponował też utwory autonomiczne, zwykle rozpisane na duże zespoły orkiestrowe i chóry, w tym „Kantatę dla wolności”, którą uczcił 25. rocznicę podpisania Porozumień Sierpniowych i powstania Solidarności oraz „Universę - Operę Otwartą” - dzieło napisane z okazji obchodów 650-lecia Uniwersytetu Jagiellońskiego.

W Polsce Jan A.P. Kaczmarek stworzył Instytut Rozbitek (w Rozbitku, gmina Kwilcz), którego celem jest działalność edukacyjna i artystyczna, m.in. łączenie młodych kompozytorów z producentami i uznanymi artystami. Jest też inicjatorem i organizatorem festiwalu Transatlantyk.

W 2023 roku na krakowskiej i łódzkiej Alei Gwiazd odsłonięto upamiętnienia poświęcone kompozytorowi.

Zmarł po długiej walce z ciężką, nieuleczalną chorobą.

Źródło: MKiDN

Wt., 21 Mj. 2024 0 Komentarzy Dodane przez: Małgorzata Orłowska