Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Stanowisko ZPP w sprawie zmiany ustawy o systemie oświaty

Stanowisko ZPP w sprawie zmiany ustawy o systemie oświaty fotolia.pl

14 lutego Związek Powiatów Polskich przyjął stanowisko w sprawie poselskiego projektu ustawy o zmianie ustawy o systemie oświaty.

W stanowisku tym możemy przeczytać:

Poselski projekt ustawy o zmianie ustawy o systemie oświaty sprowadza się do propozycji zmiany obecnego brzmienia art. 59 ust. 2 w ustawie z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty (Dz. U. z 2004 r. Nr 256, poz. 2572. z późn. zm.) na brzmienie następujące:

„2. Szkoła lub placówka publiczna prowadzona przez jednostkę samorządu terytorialnego może  zostać  zlikwidowana  po  uzyskaniu  pozytywnej  opinii  kuratora  oświaty,  a  szkoła lub placówka publiczna prowadzona przez inną osobę prawną lub fizyczną – za zgodą organu, który udzielił zezwolenia na jej założenie”.

Związek Powiatów Polskich zdecydowanie odrzuca wyżej przedstawiony projekt poselski i opowiada się za pozostawieniem   obecnego brzmienia art. 59 ust. 2 w ustawie z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty. W naszej opinii decydujący głos w sprawie likwidacji placówek powinien mieć organ prowadzący.

Samorządy od wielu już lat odpowiadają w naszym kraju za politykę oświatową, konsekwentnie stawiając na jakość nauczania i wprowadzanie nowoczesnych, adekwatnych do wyzwań rozwojowych rozwiązań edukacyjnych, wreszcie – nierzadko dużym wysiłkiem - wyposażają szkoły i placówki w nowoczesny sprzęt dydaktyczny.  Nie można też pominąć faktu, że samorządy racjonalizują ukształtowanie sieci szkół i placówek oświatowych, dostosowując  ją  do  potrzeb  wspólnot  lokalnych.  Podejmując  decyzje  o  ich  likwidacji dokonują głębokiej analizy demograficznej i ekonomicznej. Jednocześnie żaden z uczniów szkół likwidowanych nie zostaje pozbawiony możliwości nauki, a decyzje o zamknięciu konkretnych  szkół  podejmowane  są  pod  dużą  presją  rodziców,  a  więc  pod  społeczną, wnikliwą kontrolą.

Projekt poselski proponuje powrót do stanu 2009 r. i pozbawia samorządy decyzji należnej organowi prowadzącemu.

Dlatego w opinii Związku Powiatów Polskich decydujący głos w sprawie likwidacji placówek powinien mieć organ prowadzący, a projekt nowelizacji powinien zostać odrzucony.

Pon., 20 Lt. 2012 0 Komentarzy Dodane przez: Tadeusz Narkun