Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Nie będzie już laptopów dla uczniów

Nie będzie już laptopów dla uczniów .

8 lutego 2024 r. Minister Cyfryzacji poinformował, że zawiesza program „Laptop dla ucznia”. W 2023 roku uczniowie IV klas otrzymali od Rządu laptopy na podstawie ustawy o wsparciu rozwoju kompetencji cyfrowych uczniów i nauczycieli. Wedle założeń program „Laptop dla ucznia” miał być kontynuowany w kolejnych latach. Jak przekazał resort cyfryzacji kolejnych edycji programów i darmowych laptopów dla uczniów już nie będzie.

Jak tłumaczy Ministerstwo Cyfryzacji, poprzedni rząd nie zabezpieczył jednak finansowania na realizację programu i nie wpisał tego wydatku do projektu ustawy budżetowej, mimo, że Komisja Europejska kwestionowała sfinansowanie zakupu laptopów w ramach KPO. Ostatecznie pod koniec listopada 2023 roku Komisja Europejska wskazała, że wydatek nie będzie kwalifikowany do refinansowania.

Nowy rząd zamierza uruchomić podobny program, założeniem jest, że uczniowie otrzymają urządzenia mobilne w 2025 roku. Po „uzdrowieniu” program ma wrócić w nowej kompleksowej formule „Cyfrowy uczeń”.

Program „Cyfrowy uczeń” ma być programem, który żadnego dziecka, które liczyło na sprzęt od państwa, nie pozostawi z tyłu. Żaden uczeń i żaden rocznik; jak deklaruje resort, nie zostanie pokrzywdzony.

Instytut Badań Edukacyjnych, na zlecenie Ministerstwa Edukacji Narodowej przygotuje analizy dot. wykorzystywania nowych technologii w edukacji i potrzeb sprzętowych na różnych etapach edukacji oraz wykorzystania różnych urządzeń, w tym mobilnych. Do końca czerwca MEN przygotuje nową kompleksową Politykę Cyfryzacji Edukacji - wspólnie z IBE i ekspertami. Zrealizowane zostaną oba kamienie milowe. Niewydane laptopy z poprzedniej edycji trafią do szkół ponadpodstawowych, ze szczególnym uwzględnieniem szkolnictwa zawodowego i szkół w małych ośrodkach. 

Źródło: MC

Pt., 9 Lt. 2024 0 Komentarzy Dodane przez: Patrycja Grebla-Tarasek