Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Zawody najbardziej potrzebne w 2024 r. - prognoza MEN

Zawody najbardziej potrzebne w 2024 r. - prognoza MEN fot.pixabay

30 stycznia br. w Monitorze Polskim opublikowano Obwieszczenie Ministra Edukacji w sprawie prognozy zapotrzebowania na pracowników w zawodach szkolnictwa branżowego na krajowym i wojewódzkim rynku pracy.

Prognoza zapotrzebowania na pracowników w zawodach szkolnictwa branżowego na krajowym i wojewódzkim rynku pracy stanowi syntetyczne ujęcie różnych źródeł opisujących tendencje na rynku pracy w kontekście strategii rozwoju państwa i regionów.

Prognoza składa się z:

  1. części I – określającej cel i zakres oddziaływania prognozy;
  2. części II – określającej zapotrzebowanie na pracowników w zawodach szkolnictwa branżowego na krajowym rynku pracy;
  3. części III – określającej zapotrzebowanie na pracowników w zawodach szkolnictwa branżowego na wojewódzkim rynku pracy.

W 2024 roku prognoza krajowa zawiera alfabetyczny wykaz 34 zawodów, dla których, ze względu na znaczenie dla rozwoju państwa, jest prognozowane szczególne zapotrzebowanie na rynku pracy. Ma ona na celu wspomaganie szkolnictwa branżowego poprzez stymulowanie oferty szkół prowadzących kształcenie zawodowe.

W 2024 r. na liście krajowej pojawił się po raz pierwszy zawód technik elektromobilności.

W oparciu o prognozę szkoły i organy prowadzące mogą zaplanować zawody, które będą uruchamiane w nowym roku szkolnym 2024/2025. Decyzje podejmowane w tym zakresie, uwzględnią zróżnicowany sposób finansowania tych zawodów. Prognoza zapotrzebowania na krajowym rynku pracy jest uwzględniana przy podziale subwencji, co roku dotyczy uczniów rozpoczynających naukę w danym zawodzie i ma zastosowanie przez cały cykl ich kształcenia.

Źródło: monitorpolski.gov.pl 

Czw., 8 Lt. 2024 0 Komentarzy Dodane przez: Katarzyna Liszka-Michałka