Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Mikołaj Kopernik i jego dokonania w dziedzinie ekonomii – konkurs NBP na pracę pisemną dla szkół

Mikołaj Kopernik i jego dokonania w dziedzinie ekonomii – konkurs NBP na pracę pisemną dla szkół fot.pixabay

Narodowy Bank Polski zaprasza uczniów klas VII-VIII szkół podstawowych oraz szkół ponadpodstawowych do udziału w XXI edycji „Konkursu na pracę pisemną”.

Tematyka prac konkursowych nawiązuje do patrona roku 2023 – Mikołaja Kopernika i jego dokonań w dziedzinie ekonomii. Cele inicjatywy, wśród których są m.in. pogłębianie wiedzy oraz popularyzowanie edukacji ekonomicznej, korespondują natomiast z założeniami nowego przedmiotu biznes i zarządzanie.

Konkurs jest organizowany w dwóch kategoriach wiekowych. Pierwszą grupę stanowią uczniowie klas VII-VIII szkół podstawowych, a drugą uczniowie szkół ponadpodstawowych.

Tematami prac w XXI edycji przedsięwzięcia są:

  • dla uczniów VII i VIII klasy szkół podstawowych: Czy uważasz, że Mikołaj Kopernik miałby szansę na nagrodę w dziedzinie ekonomii? Przeanalizuj jego dokonania, poszukaj argumentów za i przeciw;
  • dla uczniów szkół ponadpodstawowych: Jaki element dorobku naukowego Mikołaja Kopernika w dziedzinie ekonomii jest najbardziej znany? Czy jest on dostrzegany i obecny w innych sferach aktywności człowieka (kulturze, nauce, rozrywce, rozwoju technologii)?

Prace konkursowe powinny być przygotowane w języku polskim. Wymagana objętość to nie mniej niż 5 i nie więcej niż 10 stron formatu A4. Prace mogą zawierać elementy graficzne, takie jak zdjęcia czy wykresy. Do prac należy załączyć bibliografię.

W obu kategoriach wiekowych zostaną przyznane po trzy nagrody główne i po trzy wyróżnienia:

I miejsce – 4000 zł,

II miejsce – 3500 zł,

III miejsce – 3000 zł,

wyróżnienie – 1500 zł.

Przewidziano też nagrody za wsparcie merytoryczne dla nauczycieli-opiekunów nagrodzonych uczniów.

Prace konkursowe należy przesyłać do 10 października 2023 r. za pośrednictwem formularza zgłoszeniowego. 

Laureatów poznamy na przełomie listopada i grudnia 2023 r.

Założenia konkursu

Konkurs sprzyja popularyzowaniu edukacji ekonomicznej. Wspiera młodych ludzi także w zakresie praktycznego wykorzystania zdobytej wiedzy i rozumienia podstawowych zagadnień makro- i mikroekonomii. Autor pracy musi wykazać się nie tylko umiejętnościami poszukiwania i analizowania informacji, ale także argumentowania swoich przekonań i poglądów na tematy ekonomiczne. Te cele konkursu korespondują z założeniami nowego przedmiotu – biznes i zarządzanie, którego od 1 września uczą się uczniowie szkół podstawowych.

Źródło: MEiN

Czw., 14 Wrz. 2023 0 Komentarzy Dodane przez: Alicja Cisowska