Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Rozszerzenie kształcenia w nowych zawodach, a zmiana zezwolenia na prowadzenie szkoły

Rozszerzenie kształcenia w nowych zawodach, a zmiana zezwolenia na prowadzenie szkoły fotolia.pl

Art. 68 ust. 7 ustawy - Prawo oświatowe wskazuje na przesłanki konieczne do zrealizowania w przypadku ustalenia zawodów, w których prowadzi kształcenie szkoła zawodowa.

Przepis ten dotyczy wszystkich szkół publicznych niezależnie od tego czy organem prowadzącym jest jednostka samorządu terytorialnego czy też inna osoba prawna bądź osoba fizyczna. Wskazuje na to fakt, że wymieniony przepis znajduje się w rozdziale 3 ustawy zatytułowanym "Zarzadzanie szkołami i placówkami publicznymi" co prowadzi do wniosku, że ustawodawcy chodziło o to, aby obejmował on wszystkie szkoły publiczne niezależnie od tego jaki jest status prawny organu prowadzącego szkołę.

Z powyższego przepisu wynika, że kwestię w jakich zwodach szkoła będzie kształciła uczniów ustala dyrektor szkoły po spełnieniu przesłanek określonych w tym przepisie (porozumienie z organem prowadzącym szkołę, opinia wojewódzkiej rady rynku pracy, nawiązanie współpracy z odpowiednimi pracodawcami). Treść tego przepisu nie budzi wątpliwości co do tego kto dokonuje ustaleń w tym zakresie. W przepisie tym nie określono jednocześnie żadnych innych przesłanek wymaganych do ustalenia zawodów, w których ma kształcić szkoła jak np. konieczność uzyskania zmiany zezwolenia na założenie szkoły co dowodzi, że taka zmiana zezwolenia nie jest wymagana.

Dodać jednak należy, że takie rozszerzenie wymaga zmiany statutu szkoły gdyż statut określa nazwy zawodów w jakich kształci szkoła (art. 98 ust. 1 pkt 9 u.p.o.).

Źródło: orzeczenia.nsa.gov.pl, orzeczenie nieprawomocne

Pt., 1 Wrz. 2023 0 Komentarzy Dodane przez: Katarzyna Liszka-Michałka