Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

ZPP w sprawie niedoszacowania wielkości części oświatowej subwencji ogólnej na rok 2012

ZPP w sprawie niedoszacowania wielkości części oświatowej subwencji ogólnej na rok 2012 fotolia.pl

Związek Powiatów Polskich przyjął stanowisko, w którym wyraża zaniepokojenie faktem znaczącego zmniejszenia wysokości finansowego standardu podziału subwencji A, co oznacza, że powiaty na rok 2012 mogą otrzymać subwencję zaniżoną w stosunku do pierwotnych szacunków.

ZPP wnosi o powtórne przeanalizowanie wyliczeń dotyczących wartości subwencji oświatowej na rok 2012 z uwzględnieniem wzrostu zadań realizowanych przez powiaty, w tym wzrostu spowodowanego zaplanowanymi przez Rząd podwyżkami dla nauczycieli, skutkami zmiany struktury awansu zawodowego nauczycieli (wzrostem odsetka nauczycieli dyplomowanych) oraz wzrostem składki na ubezpieczenie społeczne (subwencja nie uwzględnia wzrostu składki dla pracowników oświatowych nie będących nauczycielami).

Wg Związku, w roku 2012 finansowy standard A podziału części oświatowej wyniesie ostatecznie 4936,75 zł., tym samym jego wzrost w stosunku do roku ubiegłego jest równy 4,7%. Porównanie wzrostów tego standardu w poprzednich latach pokazuje, że w roku obecnym ten przyrost jest niezwykle niski. Wzrosty w poprzednich latach: 2011, 2010, 2009 wynosiły odpowiednio: 8,1%, 8,1%, 10,8%. Oznaczać to może zaniżenie w obecnym roku subwencji dla samorządów.

Zdaniem ZPP, nieprzestrzegany jest art. 28 ust. 1 ustawy o dochodach jednostek samorządu terytorialnego (t.j. Dz.U. z 2010 r. Nr 80 poz. 526, ze zmianami), przez co występuje niedoszacowanie subwencji w skali kraju.

Dlatego też Związek Powiatów Polskich stanowczo domaga się, by do zadań które samorządy mają realizować, przyznawane były adekwatne środki finansowe. W szczególności konieczne jest, by przekazywane środki pokrywały wydatki potrzebne na bieżące utrzymanie szkół i placówek oświatowych, a w szczególności wystarczały na wzrost płac nauczycieli, w tym związany z wzrostem odsetka nauczycieli dyplomowanych.

Załączniki:
Pobierz ten plik (ZPP_oswiata.pdf)Stanowisko ZPP154 kB
Pon., 30 St. 2012 0 Komentarzy Dodane przez: Rafał Rudka