Brak jest podstaw prawnych do ustanowienia w uchwale, iż decyzja wójta o przyznaniu stypendium jest ostateczna i nie przysługuje od niej odwołanie – uznał niedawno Wojewoda Lubelski.
Organ nadzoru kontrolował uchwałę rady gminy w sprawie uchwalenia regulaminu przyznawania stypendiów wójta uczniom szkół podstawowych z terenu gminy.
Wojewoda stwierdził, że uchwała jest obarczona wadą prawną, bowiem rada w regulaminie uchwaliła, że decyzja wójta o przyznaniu stypendium jest ostateczna i nie stanowi aktu administracyjnego w rozumieniu przepisów Kodeksu postępowania administracyjnego, a także że od decyzji nie przysługuje odwołanie.
Oznacza to, że kontrolowana uchwała została podjęta z istotnym naruszeniem art. 15 Kpa, zgodnie z którym postępowanie administracyjne jest dwuinstancyjne, chyba że przepis szczególny stanowi inaczej.
Przedmiotem postępowania administracyjnego jest konkretna sprawa, w której organ administracji publicznej jest władny, a jednocześnie zobowiązany rozstrzygnąć na podstawie przepisów prawa materialnego o uprawnieniach lub obowiązkach indywidualnego podmiotu. Tym samym czynność przyznania bądź odmowy przyznania stypendium dokonywana przez organ wykonawczy gminy, będący organem administracji publicznej – stanowi indywidualną sprawę administracyjną.
Wskazane uchybienia spowodowały, że Wojewoda stwierdził nieważność ww. uchwały.
Rozstrzygnięcie nadzorcze Wojewody Lubelskiego z 15.06.2023 r.
Źródło: www.luwwlublinie.bip.gov.pl