Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Zmiana stawki kapitacyjnej dla pielęgniarki w szkole specjalnej

Zmiana stawki kapitacyjnej dla pielęgniarki w szkole specjalnej fotolia.pl

Od 1 czerwca 2023 r. wejdą w życie zmiany wprowadzone nowelizacją zarządzenia Prezesa NFZ w sprawie warunków zawarcia i realizacji umów o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej w rodzaju podstawowa opieka zdrowotna.

Zmiany wprowadzone zarządzeniem wynikają z obwieszczenia Ministra Zdrowia z dnia 23 lutego 2023 r. w sprawie wykazu zalecanych szczepień ochronnych, dla których zakup szczepionek został objęty finansowaniem (Dz. Urz. Min. Zdrow. poz. 16), wprowadzającego od 1 czerwca 2023 r., jako szczepienie zalecane - szczepienie przeciw LUDZKIEMU WIRUSOWI BRODAWCZAKA (HPV) dziewcząt i chłopców w 12 i 13 roku życia, do ukończenia przez nich 14 roku życia, w schemacie 2-dawkowym.

Dodatkowo, w celu zwiększenia dostępności do profilaktycznej opieki zdrowotnej dla uczniów szkół specjalnych, podjęto decyzję o zmianie współczynników korygujących stawkę kapitacyjną dla pielęgniarki/higienistki szkolnej w tych szkołach.

Powyższe działania zostały podjęte w ramach realizacji celu nr 2 Strategii Narodowego Funduszu Zdrowia na lata 2019-2023 – Poprawa jakości i dostępności świadczeń opieki zdrowotnej.

Skutek finansowy dla wprowadzanych niniejszym zarządzeniem zmian:

  • związanych ze zmianą współczynników korygujących stawkę kapitacyjną roczną dotyczącą uczniów szkół specjalnych oszacowano na 22 095 783,36 zł,
  • związanych z wykonaniem szczepień zalecanych wynosi od 14,4 mln zł w wariancie minimalnym do 30,3 mln zł w wariancie maksymalnym.

Źródło: baw.nfz.gov.pl 

Pt., 19 Mj. 2023 0 Komentarzy Dodane przez: Katarzyna Liszka-Michałka