Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Nowe rozporządzenie w sprawie dotacji na podręczniki

Nowe rozporządzenie w sprawie dotacji na podręczniki fotolia.pl

Rząd opublikował rozporządzenie w sprawie maksymalnych kwot dotacji celowej udzielanej na wyposażenie szkół w podręczniki. Zastępuje ono to z 2020 r.

Zgodnie z nowo wydanym przez Radę Ministrów aktem prawnym, maksymalna kwota dotacji celowej na wyposażenie publicznych szkół podstawowych i szkół artystycznych realizujących kształcenie ogólne w zakresie szkoły podstawowej w podręczniki do zajęć z zakresu edukacji: polonistycznej, matematycznej, przyrodniczej i społecznej, podręczniki do zajęć z zakresu danego języka obcego nowożytnego lub materiały edukacyjne w przypadku klas I–III wynosić będzie 99 zł na ucznia (podwyżka o 9 złotych w stosunku do obecnie obowiązującej stawki). Ponadto, za materiały ćwiczeniowe dla klas I–III - 55 zł na ucznia, a w klasach IV-VI – 27,50 zł; podręczniki lub materiały edukacyjne dla klasy IV - 185 zł na ucznia; klasy V i VI - 238 zł na ucznia; natomiast klasy VII i VIII - 330 zł na ucznia. Kwoty wzrosły więc o 10% w stosunku do poprzedniej regulacji.

W przypadku gdy w roku szkolnym 2022/2023 szkoła podstawowa i szkoła artystyczna realizująca kształcenie ogólne w zakresie szkoły podstawowej zapewniła uczniom podręczniki, materiały edukacyjne lub materiały ćwiczeniowe, które zostały zakupione w 2022 r., a w 2023 r. do dnia 14 maja zgodnie z art. 57 ust. 5 i 6 ustawy o finansowaniu zadań oświatowych, których koszt podlega refundacji ze środków dotacji celowej na 2023 r., wysokość maksymalnej kwoty dotacji na podręczniki została utrzymana (90, 168, 216 i 300 zł na ucznia w zależności od etapu edukacji). Wyróżniono dodatkowo ćwiczeniowe materiały edukacyjne – dotacja ma wynieść wtedy 50 zł na ucznia – w przypadku klas I–III; i 25 zł w przypadku starszych roczników.

Rozporządzenie Rady Ministrów weszło w życie 15 maja. Można je znaleźć w Dzienniku Ustaw pod pozycją nr 910.

Śr., 17 Mj. 2023 0 Komentarzy Dodane przez: Adrian Pokrywczyński