Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Bezpieczna Szkoła Krokodylka Tirka - konkurs filmowy GITD

Bezpieczna Szkoła Krokodylka Tirka - konkurs filmowy GITD fotolia.pl

Temat – bezpieczeństwo w ruchu drogowym, forma – krótki film, autorzy – uczniowie najmłodszych klas szkół podstawowych. Trwa konkurs filmowy „Moja szkoła ambasadorem bezpieczeństwa w ruchu drogowym”. Udział w konkursie to przede wszystkim możliwość nauki zasad i przepisów brd, ale nie tylko. Główny Inspektorat Transportu Drogowego, dla najlepszych szkół, ufunduje atrakcyjne nagrody. Zwycięzcy otrzymają mobilne miasteczka ruchu drogowego.

Do konkursu mogą się zgłosić szkoły podstawowe z oddziałami 0-3 z całego kraju. W skład ekipy filmowej mogą wchodzić uczniowie tylko tej samej klasy, a producentem może zostać wychowawca lub opiekun klasy. Aby było ciekawiej, każdy z uczniów może wcielić się w określoną rolę członka ekipy filmowej- scenarzysty, reżysera, scenografa, aktora, kamerzysty, czy statysty. I jak w filmowych konkursach, są też kategorie, tyle że wiekowe: klasy 0-1 oraz 2-3. Film musi zostać przesłany do 31 maja tego roku. Zgłoszenie, wraz z linkiem do konkursowego filmu, należy przesłać na adres e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.. Zwycięzców poznamy 20 czerwca 2023 roku.

Formuła filmu może być dowolna. Liczy się kreatywność dzieci, których wyobraźnia nie zna granic. To może być np. piosenka, wywiad, uliczna sonda, pantomima, film fabularny, czy teatrzyk kukiełkowy. Jest jednak główny warunek. Film musi być związany z bezpieczeństwem ruchu drogowego i zawierać co najmniej trzy wątki – zasady, reguły, przepisy obowiązujące w ruchu drogowym np. pieszych, kierujących pojazdami, czy rowerzystów. Gotowy materiał filmowy nie może być krótszy niż 1 minuta, ale nie może trwać dłużej niż 2 minuty. Nagrania mogą zostać zrealizowane telefonem komórkowym, kamerą lub aparatem. Szczegóły na stronie konkursu.

Przygotowanie konkursowego filmu będzie wymagało od szkolnej ekipy filmowej, nie tylko znajomości technik filmowych, kreatywności, umiejętności współpracy w zespole, ale przede wszystkim wiedzy o bezpieczeństwie w ruchu drogowym. A jeśli jej nie ma, to niezbędna będzie nauka. I to jest główny cel konkursu – upowszechnianie wiedzy o brd wśród najmłodszych uczestników ruchu drogowego, zwrócenie uwagi na zagrożenia wynikające z nieprawidłowego zachowania oraz podniesienie poziomu bezpieczeństwa najmłodszych, niechronionych uczestników ruchu drogowego. GITD chce jeszcze bardziej zainteresować tematyką bezpieczeństwa na drogach również nauczycieli i opiekunów.

Uczniowie, przygotowując film, zdobędą nową lub poszerzą dotychczasową wiedzę o brd, a dzięki temu będą bezpieczniejszymi uczestnikami ruchu drogowego. I na tym nie koniec. Dzięki zwycięzcom, zasad brd w praktyce, będzie mogła uczyć się cała szkolna społeczność. Laureaci pierwszych miejsc, w obu kategoriach wiekowych, otrzymają od GITD miasteczko ruchu drogowego i trzy rowery dla szkoły oraz kaski rowerowe dla wszystkich dzieci z klasy filmowej ekipy. Nagrody za drugie miejsce to trzy rowery dla szkoły oraz kaski rowerowe dla wszystkich dzieci z klasy laureatów. A za trzecie miejsce dwa rowery dla szkoły oraz zestawy ochraniaczy na kolana i łokcie dla wszystkich dzieci z nagrodzonej klasy. Będą też upominki edukacyjno-odblaskowe dla 100 pierwszych zgłoszonych zespołów filmowych.

Źródło: ITD

Śr., 3 Mj. 2023 0 Komentarzy Dodane przez: Tomasz Smaś