Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Wspólne projekty polskich i zagranicznych badaczy z zakresu nauk ścisłych i technicznych

Wspólne projekty polskich i zagranicznych badaczy z zakresu nauk ścisłych i technicznych fotolia.pl

Polsko-niemieckie projekty badawcze oraz projekt trójstronny polsko-niemiecko-słoweński z zakresu nauk ścisłych i technicznych otrzymają finansowanie w ramach konkursu OPUS 22+LAP/Weave. Łączna wysokość przyznanego finansowania to 19,9 mln zł.

W sumie finansowanie otrzymało 15 dwustronnych polsko-niemieckich projektów badawczych (3 z obszaru nauk humanistycznych, społecznych i o sztuce, 4 z obszaru nauk o życiu i aż 8 z obszaru nauk ścisłych i technicznych) o łącznej wartości ponad 19 mln zł oraz jeden projekt trójstronny polsko-niemiecko-słoweński. To przedsięwzięcie z zakresu nauk ścisłych i technicznych, które otrzyma ponad 860 tys. zł. Łączna wysokość przyznanego finansowania to blisko 20 mln zł.

Wśród beneficjentów są naukowcy z Uniwersytetu Warszawskiego, Politechniki Wrocławskiej, Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, Uniwersytetu Łódzkiego, Uniwersytetu Jagiellońskiego, Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie, Politechniki Śląskiej, Politechniki Poznańskiej, Politechniki Krakowskiej, Akademii Górniczo-Hutniczej, a także Centrum Badań Kosmicznych PAN i Instytutu Genetyki Roślin PAN.

W ramach konkursu OPUS 22+LAP/Weave badacze mogli starać się o finansowanie projektów realizowanych bez udziału partnerów zagranicznych, jak również projektów dwu- lub trójstronnych we współpracy LAP, projektów z udziałem innych partnerów zagranicznych, a także projektów wymagających wykorzystania wielkich, międzynarodowych urządzeń badawczych. Przedsięwzięcie było skierowane do naukowców na wszystkich etapach kariery.

Procedura LAP to nowy standard oceny wniosków stosowany w europejskich instytucjach finansujących naukę. Ma ułatwić międzynarodowym zespołom badawczym ubieganie się o środki na realizację wspólnych projektów oraz usprawnić proces oceny wniosków przez instytucje finansujące badania.

Program Weave został uruchomiony na początku 2021 r. i opiera się na wielostronnej współpracy między instytucjami finansującymi badania naukowe, skupionymi w stowarzyszeniu Science Europe. Dzięki uproszczeniu procedur program umożliwia badaczom współpracę międzynarodową w formie, którą uznają za najbardziej odpowiednią dla realizacji danych przedsięwzięć naukowych.

Źródło: MEiN

Czw., 5 St. 2023 0 Komentarzy Dodane przez: Alicja Cisowska