1 września wystartował Program Upowszechniania Strzelectwa dla grupy wiekowej 18-26 lat. Osoby zainteresowane uczestnictwem w programie po zarejestrowaniu się na portalu www.programstrzelectwa.pl oraz po weryfikacji uzyskają także dostęp do materiałów szkoleniowych on-line. Program powstał z inicjatywy Ministerstwa Sportu i Turystyki. Ogólnopolskim operatorem Programu dla tej grupy wiekowej został GUN sp. o.o. Spółka komandytowa.
Program Upowszechniania Strzelectwa jest realizowany w dwóch kategoriach wiekowych: dla młodzieży szkolnej i studentów w wieku 18-26 lat oraz osób dorosłych powyżej 26. roku życia. Zarówno w pierwszej, jak i w drugiej grupie wiekowej program realizowany jest poprzez kluby sportowe posiadające licencje Polskiego Związku Strzelectwa Sportowego i aktywnie wspierające rozwój strzelectwa sportowego. Program w grupie wiekowej 18-26 lat obejmuje swoim zasięgiem wszystkie 16 województw.
-Strzelectwo sportowe to interesująca dyscyplina, która uczy koncentracji i dokładności, dlatego uważam, że powinna znaleźć stałe miejsce w procesie edukacji młodych Polaków. Poprzez program upowszechniania strzelectwa chcemy jeszcze mocniej aktywizować młodzież, tworząc jednocześnie optymalne warunki dla rozwoju talentów i zainteresowań sportowych. Tegoroczna edycja programu ma charakter pilotażu, co pozwoli nam na oszacowanie skali zainteresowania oraz na rzetelną ocenę zakresu programu pod kątem jego możliwych modyfikacji w 2023 roku – powiedział Kamil Bortniczuk, Minister Sportu i Turystyki.
Program Upowszechniania strzelectwa ma na celu wsparcie organizację zajęć strzeleckich w nowatorski sposób. Szkolenia odbywają się w grupach liczących maksymalnie 20 osób. Każda grupa realizuje ten sam 12-godzinny program, obejmujący:
- część teoretyczną (1 godz.), w trakcie której uczestnicy zapoznają się z historią strzelectwa, zasadami bezpieczeństwa na strzelnicy oraz bezpiecznego posługiwania się bronią pneumatyczną i palną, prawnymi aspektami dotyczącymi broni palnej i amunicji,
- część praktyczną (11 godz.), w trakcie której uczestnicy zapoznają się z zasadami pierwszej pomocy przedmedycznej w sytuacjach związanych z użyciem broni palnej, dowiedzą się jak wykorzystywać materiały opatrunkowe pola walki, budową broni, poznają techniki strzeleckie; oraz przede wszystkim będą strzelać z broni pneumatycznej oraz małokalibrowej.
Szczególny nacisk ze strony Ministerstwa Sportu i Turystyki został położony na praktyczne wykorzystanie czasu spędzonego na strzelnicy. Zajęcia praktyczne będą więc poza samym strzelaniem w znacznej mierze skupione na budowie broni i jej praktycznym wykorzystaniu. Poza nauką technik strzelania z broni krótkiej (pistolety) oraz długiej (karabinki) uczestnicy programu będą też uczyli się jak broń rozebrać, wyczyścić, zakonserwować oraz bezpiecznie usuwać zacięcia.
W części praktycznej programu każdy uczestnik programu będzie miał możliwość oddania 360 strzałów:
- 100 strzałów z broni pneumatycznej krótkiej,
- 100 strzałów z broni pneumatycznej długiej,
- 50 strzałów z broni krótkiej kaliber 22 LR,
- 50 strzałów z broni długiej kaliber 22 LR,
- 25 strzałów z pistoletu centralnego zapłonu kaliber 9x19mm,
- 25 strzałów z karabinka centralnego AK/TANTAL kaliber 7,62x39/5,45x39,
- 10 strzałów z karabinka centralnego zapłonu AR15/M4/M16 kaliber 223REM/5,56x45.
Taka konstrukcja części praktycznej programu pozwoli każdemu uczestnikowi poznać podstawy działania broni palnej najczęściej używanej w konfliktach zbrojnych XXI wieku. Zgodnie z sugestiami Ministra Sportu i Turystyki Kamila Bortniczuka, w trosce o środowisko naturalne – program nie zakłada użycia materiałów dydaktycznych w wersji papierowej. Wszystkie materiały szkoleniowe są dostępne dla uczestników on-line, mogą oni z nich korzystać na komputerze, tablecie lub smartfonie. Mogą je także pobrać w formie elektronicznej i wydrukować wybrane elementy. Dzięki temu rozwiązaniu zaoszczędzono kilkadziesiąt tysięcy stron papieru, tuszu i energię elektryczną niezbędna do druku.
W trakcie trwania programu tworzone będą dodatkowe materiały filmowe z zajęć praktycznych, które także będą dostępne dla uczestników zajęć. Uczestnictwo w programie jest całkowicie bezpłatne – jednak liczba miejsc ograniczona. Dlatego też Ministerstwo zachęca do szybkiego zapisywania i bezpłatnej nauki strzelania.
Jako zachętę do dalszego kontynuowania edukacji strzeleckiej operator Programu Upowszechniania strzelectwa oferuje uczestnikom programu zwolnienie z opłat wpisowych i składek członkowskich za rok 2022 oraz 2023 w Klubie Strzeleckim PROELIA www.ksproelia.pl.
Wszystkie te działania mają na celu zarówno edukację młodzieży, jak i podnoszenie potencjału obronnego Rzeczypospolitej.
Źródło: MSiT