Internet nie ma przed Tobą tajemnic? A może obsługa nowych technologii i narzędzi do nauki zdalnej sprawia Ci kłopot? Wypełniając IT Fitness Test masz szansę sprawdzić swoje umiejętności cyfrowe i otrzymać certyfikat swoich kompetencji, a także stanąć do walki o atrakcyjne nagrody.
Czym jest IT Fitness Test?
IT Fitness Test 2022 Grupy Wyszehradzkiej to darmowy test umiejętności cyfrowych dla uczniów, nauczycieli i wszystkich chętnych, który po raz pierwszy prowadzony jest w Polsce. Pozwala sprawdzić poziom kompetencji w obszarach takich jak: internet, bezpieczeństwo i systemy komputerowe, narzędzia do współpracy i media społecznościowe, narzędzia biurowe oraz z zakresu rozwiązywania złożonych problemów. Co ważne, test sprawdza umiejętności, a nie wiedzę. Do jego przeprowadzenia potrzebny jest jedynie komputer z dostępem do internetu.
Test stanowi odpowiedź na rosnące znaczenie kompetencji cyfrowych w edukacji, ale też na rynku pracy i w życiu codziennym, które gwałtownie wzrosło w czasie trwającej pandemii COVID-19, a także na niedostateczne tempo ich rozwoju i potrzebę walki ze zjawiskiem wykluczenia cyfrowego wśród Polaków. W internecie dzieci i młodzież szukają m.in. rozrywki, wiedzy czy kontaktu z przyjaciółmi, lecz nie zawsze potrafią poruszać się w sieci w sposób sprawny i bezpieczny. Według Indeksu gospodarki cyfrowej i społeczeństwa cyfrowego (DESI)2021 w kategorii kapitał ludzki, Polska zajmuje 24. pozycję na 27 badanych państw UE. Aby możliwe było podnoszenie kompetencji cyfrowych Polaków, konieczne jest w pierwszej kolejności dokładnie zbadanie ich poziomu ze wskazaniem obszarów, w których konieczny jest ich rozwój.
IT Fitness Test to również pomysł na ciekawe zajęcia, cykl lekcji, dotyczący umiejętności przyszłości, czy aktywność pozalekcyjną uczniów. Pozwala w atrakcyjny sposób ocenić poziom ich umiejętności i przekonać się, jak radzą sobie na tle swojej klasy, szkoły oraz całego kraju i naszego regionu Europy.
Więcej szczegółów dostępnych jest na stronie itfitness.eu.
Test odbywa się przy współpracy z Ministerstwem Edukacji i Nauki, Centrum GovTech Polska oraz Sekretarzem Stanu w KPRM ds. Cyfryzacji Januszem Cieszyńskim, a także dzięki wsparciu finansowemu Funduszu Wyszehradzkiego.