Jeden ze starostów, skierował do minister edukacji narodowej list z troski o racjonalne gospodarowanie dotacjami na prowadzenie zadań edukacyjnych. Jego treść przytaczamy poniżej. Aby nie narazić się na zarzut naruszenia dóbr osób lub podmiotów trzecich, wszelkie nazwiska, funkcje i nazwy zostały przez redakcję zanonimizowane. Oto treść wystąpienia:
W imieniu Zarządu Powiatu zwracam się z uprzejmą prośbą o podjęcie działań w rozwiązaniu problemu dotyczącego praktyk stosowanych przez szkoły prowadzone na terenie powiatu przez spółkę.
Niniejsze wystąpienie jest wynikiem ustaleń kontroli przeprowadzonych przez Biuro Kontroli Starostwa Powiatowego w szkołach prowadzonych przez spółkę.
Kontrola wykazała, iż szkoły te prowadzą obecnie nowy proceder polegający na ponownym przyjmowaniu do szkoły osób wykreślonych Uchwałą Rady Pedagogicznej z listy uczniów. Osoby, które nie zostały sklasyfikowane w semestrze zimowym roku szkolnego 2010/2011 zostały przyjęte ponownie do szkoły w semestrze letnim roku szkolnego 2010/2011 na semestr tego samego poziomu, z którego zostały skreślone. W toku przeprowadzonych kontroli ustalono, że w miesiącu marcu i kwietniu 2011 r. przyjęto ponownie w obu szkołach 115 osób.
Zgodnie z § 25a ust. 3 i 4 rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 30 kwietnia 2007 r. w sprawie warunków i sposobu oceniania, klasyfikowania i promowania uczniów i słuchaczy oraz przeprowadzania sprawdzianów i egzaminów w szkołach publicznych, słuchacz może powtarzać semestr jeden raz w okresie kształcenia w danej szkole, wyłącznie na jego pisemny wniosek uzasadniony sytuacją życiową lub zdrowotną, złożony w terminie 7 dni od dnia zakończenia zajęć dydaktycznych. Natomiast możliwość powtórzenia semestru po raz drugi w okresie kształcenia jest zależna od decyzji dyrektora poprzedzonej zasięgnięciem opinii Rady Pedagogicznej. Stosowana przez szkoły spółki praktyka pozwala na powtarzanie semestru kilka razy, ponieważ skreśleni uczniowie nie występują z wnioskiem o powtarzanie semestru, lecz składają podanie o przyjęcie do szkoły i podpisywana jest z nimi nowa umowa o świadczenie usług edukacyjnych.
W ocenie Zarządu Powiatu działania spółki mają na celu wyłudzenie dotacji ze środków publicznych. Należałoby podjąć inicjatywę ustawodawczą, gdyż wielu uczniów zapisuje się ponownie także do innych szkół prowadzonych przez ten sam podmiot. Zabiegi marketingowe i regulacje statutowe ukierunkowane są głównie na zapisanie się do szkół jak największej liczby osób, celem uzyskania na każdą zapisaną osobę dotacji z budżetu powiatu. Natomiast poziom kształcenia w tych szkołach jest niski.
Komentarz DWW: Dobrze, że Zarząd Powiatu prowadzi kontrole i reaguje na ich negatywne wyniki. Jednak w tym wypadku należało przede wszystkim powiadomić prokuraturę, a Pani Minister przekazać kopię tego wystąpienia.