Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Z wokandy. Opinia „stowarzyszeń twórczych” a odwołanie dyrektora muzeum

Z wokandy. Opinia „stowarzyszeń twórczych” a odwołanie dyrektora muzeum fotolia.pl

Przed odwołaniem dyrektora muzeum wymagana jest opinia związków zawodowych działających w tej instytucji oraz generalnie wszelkich stowarzyszeń zawodowych i twórczych, które są właściwe ze względu na rodzaj działalności prowadzonej przez instytucję. Pojęcie „stowarzyszenia twórcze” w rozumieniu art. 15 ust 1 ustawy o organizowaniu i prowadzeniu działalności kulturalnej, obejmuje wszelkie stowarzyszenia, które funkcjonują na terenie działania organizatora, zrzeszające twórców i inspirujące działalność twórczą – orzekł Naczelny Sąd Administracyjny.

Sąd stwierdził, że ustawodawca wprowadzając obowiązek zasięgania opinii związków zawodowych oraz stowarzyszeń zawodowych i twórczych miał na uwadze przede wszystkim stworzenie możliwości wypowiedzenia się organizacji działających w dziedzinie szeroko pojętej kultury, co do powołania lub odwołania dyrektora instytucji funkcjonującej na terenie działania tej instytucji. Ma to o tyle znaczenie, że w związku ze specyfiką działania takich instytucji kultury, konieczna jest współpraca ze stowarzyszeniami bądź innymi organizacjami, które działają w dziedzinie kultury. Nie bez znaczenia jest opinia takich organizacji przy ustalaniu obsady stanowiska dyrektora takiej instytucji. Brak jest podstaw do zawężającej wykładni art. 15 ust. 1 ww. ustawy, poprzez przyjmowanie, że chodzi w nim jedynie o stowarzyszenia, do których należy dyrektor muzeum, bądź działające w tej instytucji.

W przedmiotowej sprawie zarząd powiatu ograniczył obowiązek konsultacyjny do czterech stowarzyszeń, przy czym nie wyjaśnił na jakiej podstawie uznał je za wyłącznie właściwe do wydania opinii. Nadto, organ nie podjął próby poszukiwania takich (innych) stowarzyszeń, a zamiast tego za wystarczające uznał zamieszczenie stosownego ogłoszenia w BIP, przerzucając tym samym ciężar poszukiwania stowarzyszeń na nie same, uznając że stowarzyszenia powinny same zwrócić się do zarządu.

Wskazane uchybienia zarządu powiatu – zdaniem NSA – skutkowały oddaleniem skargi kasacyjnej w przedmiocie odwołania skarżącego ze stanowiska dyrektora muzeum.

Wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego z 24.02.2022 r., sygn. III OSK 755/21, orzeczenie prawomocne

Źródło: orzeczenia.nsa.gov.pl 

Czw., 21 Lp. 2022 0 Komentarzy Dodane przez: Przemysław Matysiak