Pierwsze w Polsce Muzeum Centralnego Okręgu Przemysłowego zostało otwarte w Stalowej Woli. Ze środków Unii Europejskiej wykonano prace konserwatorskie, restauratorskie, roboty budowalne i digitalizacje zbiorów. Inwestycja została dofinansowana z Programu Infrastruktura i Środowisko.
Jak czytamy budynki dawnych warsztatów szkolnych, wpisane do rejestru zabytków województwa podkarpackiego, zostały przearanżowane w ramach projektu Rewaloryzacja modernistycznych warsztatów szkolnych w Stalowej Woli na potrzeby Muzeum Centralnego Okręgu Przemysłowego.
Muzeum Centralnego Okręgu Przemysłowego (COP) jest pierwszą w Polsce placówką poświęconą historii gospodarczej Polski. Jest to historia nie tylko uprzemysłowienia kraju, ale też rozwoju architektury modernizmu i sztuki art déco. Oprócz czynników gospodarczych w muzeum przedstawiono rozwój życia społecznego – integrację społeczeństwa II RP, podniesienie poziomu życia ludności, a przede wszystkim pomysłowość, pracowitość, innowacyjność, a także determinacje w dążeniu do celu.
Muzeum COP to w dużej mierze muzeum techniki, gdzie ludzka pomysłowość przeplata się z innowacyjnością i przedsiębiorczością. Niemal 17 mln dofinansowania z Funduszy Europejskich pozwoliło zaaranżować miejsce z unikatowymi zabytkami pochodzącymi z przedsiębiorstwa przemysłu maszynowego i zbrojeniowego powstałego w ramach Centralnego Okręgu Przemysłowego, tzw. Zakładów Południowych w Stalowej Woli.
Wystawa stała w muzeum została poświęcona historii COP-u oraz najważniejszym postaciom polskiej nauki, nie tylko z dwudziestolecia międzywojennego. Ekspozycja składa się z kilku modułów o różnym charakterze – multimedialnym i interaktywnym, ze specjalną strefą dla dzieci. W muzeum na zwiedzających czeka niemal 800 zabytków, projekcje filmów archiwalnych, symulator lotu, przestrzeń zagadek i wiele innych atrakcji. Muzeum stało się również przestrzenią przyjazną dla osób z niepełnosprawnościami.
Dzięki Funduszom Europejskim zmienił się także teren wokół muzeum – powstały tereny zielone, parkingi, chodniki, oświetlenie wraz z fontanną. Digitalizacji poddano 100 zabytków związanych z historią COP, czyli m.in. maszyny, meble i dokumenty, a nawet przedwojenne obrabiarki. Efekty prac można zobaczyć na stronie muzeum.
Całkowity koszt projektu to ponad 26 mln zł. Dofinansowanie unijne z Programu Infrastruktura i Środowisko wynosi niemal 17 mln zł. Beneficjentem jest Muzeum Regionalne w Stalowej Woli.
Źródło: Portal Funduszy Europejskich