Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

„Laboratoria Przyszłości” – przedłużono termin składania wniosków

„Laboratoria Przyszłości” – przedłużono termin składania wniosków fotolia.pl

Do 30 listopada br. przedłużony został nabór wniosków do programu „Laboratoria Przyszłości”. Drukarki 3D, mikrokontrolery, roboty, sprzęt do nagrań i inne nowoczesne urządzenia będą mogły trafić do jeszcze większej liczby szkół.

W jaki sposób otrzymać wsparcie?

Aby otrzymać wsparcie, szkoły zgłaszają się do swoich organów prowadzących, które następnie występują do właściwego wojewody o przyznanie wsparcia. We wnioskach szkoły i samorządy podają jedynie podstawowe dane, a cały proces odbywa się elektronicznie. Wnioski rozpatrywane są na bieżąco tak, aby środki finansowe niezwłocznie trafiały do szkół. Wsparcie przekazywane jest w całości z góry, bez konieczności wniesienia wkładu własnego. Jednocześnie co najmniej 60% wsparcia otrzymanego przez dany podmiot planowane jest do wydatkowania do końca 2021 r., a nie więcej niż 40% w 2022 r.

„Laboratoria Przyszłości” to inicjatywa skierowana do szkół podstawowych w całej Polsce. Dzięki programowi szkoły otrzymają środki finansowe na zakup nowoczesnych narzędzi wspierających odkrywanie talentów i rozwijanie kompetencji przyszłości, takich jak współpraca, interdyscyplinarność, kreatywność i rozwiązywanie problemów. Program jest realizowany w ramach „Polskiego Ładu”. Na wsparcie szkół rząd przeznaczy łącznie ponad 1 miliard złotych – w pierwszej kolejności dla szkół prowadzonych przez samorządy, a następnie także szkół niepublicznych.

Wsparcie jest przyznawane w zależności od wielkości szkół. Organy prowadzące mogą otrzymać do:

  • 30 tys. zł – w przypadku szkół do 100 uczniów (jest ich 5168, a uczy się w nich 292 457 uczniów),
  • 60 tys. zł – w przypadku szkół od 101 do 200 uczniów (jest ich 3492, a uczy się w nich 495 017 uczniów),
  • 70 tys. zł – w przypadku szkół od 201 do 234 uczniów (jest ich 659, a uczy się w nich 142 467 uczniów),
  • 300 zł na ucznia – w przypadku szkół od 235 uczniów (jest ich 4678, a uczy się w nich 2 131 451 uczniów).

Oznacza to, że wszystkie szkoły w Polsce otrzymają co najmniej 300 zł na ucznia. Mniejsze szkoły otrzymają dodatkowe wsparcie finansowe odpowiadające ich potrzebom, zgodnie z zasadą zrównoważonego rozwoju. Łącznie z inicjatywy skorzysta ponad 3 miliony uczniów uczęszczających do prawie 15 tys. szkół.

Obecnie trwają prace nad regulacjami prawnymi, w myśl których wyposażenie podstawowe „Laboratoriów Przyszłości”, m.in. drukarki 3D i mikrokontrolery, będzie musiało znaleźć się obowiązkowo we wszystkich szkołach podstawowych w Polsce od 1 września 2022 r.

Źródło: gov.pl

Czw., 18 Lst. 2021 0 Komentarzy Dodane przez: Joanna Gryboś-Chechelska