Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Dziecko uzależnione od telefonu – gdzie znaleźć pomoc?

Dziecko uzależnione od telefonu – gdzie znaleźć pomoc? fotolia.pl

Uzależnienie kojarzy się głównie z alkoholem i narkotykami, jednak do tej grupy należą również różnego typu uzależnienia behawioralne, czyli nałogowe wykonywanie jakiś czynności. W grupie tej wyróżniamy np. pracoholizm, seksoholizm, pedantyzm, hazard oraz uzależnienie od Internetu/smartfona/komputera czy mediów społecznościowych – które to uzależnienia coraz częściej dotyczą dzieci i młodzieży.

Ze względu na pandemię uczniowie spędzali znacznie więcej czasu przed komputerami niż w ubiegłych latach. Spędzanie czasu przed komputerem (podczas lekcji) lub komórką (kontakty z rówieśnikami) stało się z jednej strony koniecznością, z drugiej niestety zagrożeniem dla najmłodszych. Choć uzależnienie od sieci wydaje się problemem głównie młodych ludzi, to często przyczyną mogą być złe wzorce rodziców nadużywających mediów cyfrowych.

Obecnie w systemie opieki psychiatrycznej można znaleźć podmioty, które w ramach swojej działalności zajmują się uzależnieniami behawioralnymi m.in. siecioholizmem. Bardzo istotną kwestią jest to, żeby wiedzieć, gdzie szukać pomocy. Aby znaleźć dogodny dla siebie podmiot leczniczy zajmujący się leczeniem siecioholizmu oraz innych zaburzeń behawioralnych warto odwiedzić stronę www.uzaleznieniabehawioralne.pl. Na stronie znajduje się także wiele artykułów dotyczących tego problemu.

Źródło: RPP 

Śr., 26 Mj. 2021 0 Komentarzy Dodane przez: Patrycja Grebla-Tarasek