Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Konkurs UODO dla uczniów rozstrzygnięty

Konkurs UODO dla uczniów rozstrzygnięty fotolia.pl

Znamy już laureatów konkursu dla uczniów szkół uczestniczących w XI edycji programu „Twoje dane – Twoja sprawa”. Zadaniem konkursowym było przygotowanie poradnika dla rodziców pt. „Życie rodzinne online i offline. Porozmawiajmy o ochronie danych osobowych”.

Dziesięć wskazówek dla rodziców dotyczących bezpiecznego przetwarzania danych osobowych w Internecie złożyło się na pracę, która zwyciężyła
w konkursie UODO dla uczniów. W wideo poradniku znalazły się praktyczne rymowane podpowiedzi, jak poruszać się w Internecie bez narażania się na utratę kontroli nad własnymi danymi osobowymi.

Zasadniczym celem konkursu było promowanie zasad ochrony danych osobowych wśród dzieci i rodziców, popularyzowanie wiedzy o ochronie danych osobowych wśród uczniów, podkreślenie istotnej roli tematyki ochrony prywatności i danych osobowych w życiu każdego człowieka. Jednak tym razem służył on dodatkowo zachęceniu młodych ludzi oraz ich rodziców do głębszego zainteresowania się problematyką ochrony prywatności i danych osobowych w życiu online i offline.

Rekordowa liczba prac uczniów nas zaskoczyła. Otrzymaliśmy 160 bardzo ciekawych poradników dla rodziców. Prace zostały przygotowane na bardzo wysokim poziomie merytorycznym i estetycznym. Wybór najlepszej pracy był bardzo trudny. Zwracaliśmy uwagę na wartość merytoryczną pracy, walory artystyczne i kreatywne podejście do tematu. Składam szczególne wyrazy uznania oraz podziękowania dla uczniów i nauczycieli za wyjątkowe zaangażowanie w propagowanie idei ochrony danych osobowych wśród rodziców i przysłane prace. Promowanie idei ochrony prywatności jest konieczne nie tylko wśród uczniów, ale również rodziców. Mam nadzieję, że poradniki przygotowane przez młodzież i dzieci będą stanowiły doskonałą okazję do rozmowy o ochronie prywatności nie tylko w szkole, ale również w domu – powiedziała Urszula Góral, dyrektor Departamentu Współpracy Międzynarodowej i Edukacji.

Komisja Konkursowa, w składzie: Urszula Góral, dyrektor Departamentu Współpracy Międzynarodowej i Edukacji, Anna Dudkowska, naczelnik Wydziału Edukacji, Marta Mikołajczyk, koordynator programu, i Beata Zużewicz z Departamentu Współpracy Międzynarodowej i Edukacji), oceniając nadesłane prace, brała pod uwagę następujące kryteria:

  • zgodność pracy z tematem oraz trafność i jasność przekazu;
  • walory artystyczne i twórcze podejście do tematu;
  • wartość merytoryczna i rzetelne opracowanie tematu.


Uczniowie mogli przygotować prace w dowolnej formie elektronicznej.

Na tej podstawie wyłoniono następujących laureatów:

  • I miejsce – Franciszek Wasiak, Szkoła Podstawowa nr 9 im. Władysława Jagiełły w Kutnie (woj. łódzkie);
  • II miejsce – Dominik Kajder, Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Piwodzie z filią w Cetuli (woj. podkarpackie);
  • III miejsce – Antoni Mikołajczyk, Szkoła Podstawowa nr 1 im. Jana Pawła II w Sochaczewie (woj. mazowieckie).


Ponadto przyznano wyróżnienia, które trafią do:

  • Zuzanny Sot i Zuzanny Żmijewskiej z Publicznej Szkoły Podstawowej nr 6 z Oddziałami Integracyjnymi im. Orła Białego w Radomiu (woj. mazowieckie);
  • Amelii Marii Zawadzkiej ze Szkoły Podstawowej im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Wólce Czepowej (woj. wielkopolskie).

W swoich pracach uczniowie podkreślili istotne aspekty ochrony prywatności, takie jak m.in.: mocne hasła dostępu do kont, fizyczne zabezpieczenie komputerów i innych urządzeń elektronicznych, za pośrednictwem których korzystają z Internetu, wylogowywanie się z portali społecznościowych, instalowanie antywirusów i aktualizacja oprogramowania, stosowanie zasady ograniczonego zaufania przy udostępnianiu danych w sieci i nawiązywaniu znajomości.

Śr., 12 Mj. 2021 0 Komentarzy Dodane przez: Joanna Gryboś-Chechelska