Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Propozycja nowej kwalifikacji w zawodzie technik spawalnictwa

Propozycja nowej kwalifikacji w zawodzie technik spawalnictwa fotolia.pl

Minister Rozwoju, Pracy i Technologii zwrócił się do Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego z wnioskiem o zaopiniowanie włączenia kwalifikacji zawodowej "montaż systemów rurociągowych" jako podbudowy dla zawodu szkolnego "technik spawalnictwa".

Technik spawalnictwa to zawód, w którym wyodrębnione są dwie kwalifikacje. Zgodnie z obowiązującą Klasyfikacją zawodów szkolnictwa branżowego pierwszą kwalifikację może stanowić jedna z trzech: „Montaż i obsługa maszyn i urządzeń” (MEC.03) albo „Wykonywanie i naprawa elementów maszyn, urządzeń i narzędzi” (MEC.08) albo „Wykonywanie i montaż elementów kadłuba jednostek pływających” (TWO.03). Drugą kwalifikacją jest zawsze „Organizacja i wykonywanie prac spawalniczych” (MEC.10). Proponowana zmiana polega na dodaniu kwalifikacji „Montaż systemów rurociągowych” (MEC.04) jako kolejnej, do wyboru, podbudowy dla zawodu.

Głównym adresatem proponowanej modyfikacji są monterzy systemów rurociągowych. Na rynku pracy jest to deficytowa grupa zawodowa, jednakże popyt nie przekłada się na zainteresowanie wyborem nauki tego zawodu przez absolwentów szkół podstawowych. Znacznie więcej osób wykonujących ten zawód zdobywa potrzebne umiejętności na kursach i w trakcie przyuczenia do pracy u pracodawców.

Dokonanie proponowanej zmiany w zakresie kształcenia w zawodzie technik spawalnictwa ma umożliwić absolwentom szkół branżowych I stopnia, którzy kształcili się w zawodzie monter systemów rurociągowych i zdobyli kwalifikację „Montaż systemów rurociągowych” (MEC.04) kontynuowanie nauki w branżowej szkole II stopnia w celu uzyskania dyplomu technika (technika spawalnictwa).

Dlatego uzasadnione w ocenie MRPiT wydaje się dokonanie zmian w zapisach dotyczących zawodu technik spawalnictwa w taki sposób, aby kwalifikacja „Montaż systemów rurociągowych” była podbudową w zawodzie technik spawalnictwa.

Z powyższą inicjatywą wystąpiła do Ministerstwa Rozwoju, Pracy i Technologii Konfederacja Lewiatan.

Czw., 28 St. 2021 0 Komentarzy Dodane przez: Katarzyna Liszka-Michałka