Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Jak MEN dba o uczniów w czasie zdalnego nauczania?

Jak MEN dba o uczniów w czasie zdalnego nauczania? fotolia.pl

W jaki sposób Minister Edukacji Narodowej dba o to, aby każde dziecko miało dostęp do edukacji? Z takim pytaniem zwrócił się do resortu edukacji Rzecznik Praw Obywatelskich.

W odpowiedzi wskazano, że aby sprostać tej trudnej sytuacji, MEN umożliwił szkołom naukę zdalną dzięki nowelizacji rozporządzenia w sprawie czasowego ograniczenia funkcjonowania jednostek systemu oświaty z 20 marca br., w którym ustalono zasady tej nauki.

Jeżeli jest taka potrzeba, rozporządzenie daje dyrektorowi szkoły prawo zdecydowania (wspólnie z nauczycielami) o modyfikacji szkolnego
zestawu programów nauczania, czyli np. przesunięć pewnych treści do klasy wyższej, między-przedmiotowego łączenia treści nauczania, czy też innych modyfikacji zaproponowanych przez nauczycieli wynikających ze specyfiki nauczania na odległość.
Rozporządzenie nałożyło też na kuratorów nadzór nad organizacją kształcenia i stopniem obciążenia uczniów.
Przygotowany został również poradnik dla szkół, w którym dyrektorzy, nauczyciele, uczniowie i rodzice znajdą informacje i wskazówki pomocne im w pracy i nauce.

W związku z potrzebą doprecyzowania sposobu realizacji zadań szkół i placówek oświatowych w okresie czasowego ograniczenia ich
funkcjonowania, 25 marca br. weszła w życie nowelizacja rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z 20 marca 2020 r. w sprawie
szczególnych rozwiązań w okresie czasowego ograniczenia funkcjonowania jednostek systemu oświaty w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19.
Wprowadzone zmiany umożliwiły m.in. bezpłatne użyczenia uczniom i nauczycielom sprzętu (komputer/zestaw komputerowy/laptop/tablet) przez samorząd do kształcenia na odległość, zdalne podejmowanie decyzji przez rady pedagogiczne oraz możliwość składania dokumentów zdalnie czy ogłaszania wyników rekrutacji na stronach internetowych szkół.
Od 1 kwietnia br. samorządy mogą wnioskować o pieniądze na zakup sprzętu dla uczniów i nauczycieli do zdalnej nauki.

Jak czytamy w odpowiedzi oprócz rozwiązań prawnych, Ministerstwo Edukacji Narodowej podjęło, i w dalszym ciągu podejmuje, wiele innych działań, które mają na celu wsparcie szkół (dyrektorów i nauczycieli) oraz uczniów i ich rodziców (opiekunów prawnych).
Do najważniejszych należą:
1. Udostępnienie szkołom zintegrowanej platformy edukacyjnej.

2. Współpraca z Telewizją Polską w zakresie uruchomienia oferty edukacyjnej adresowanej dla dzieci w wieku przedszkolnym oraz uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych.

3. Bezpłatne podręczniki w wersji elektronicznej.

4. Doskonalenie kompetencji cyfrowych nauczycieli i uczniów poprzez:

a) Ogólnokrajowe projekty szkoleniowe dla nauczycieli:

  • „Innowacyjne rozwiązania na rzecz aktywizacji cyfrowej" – szkolenia dla nauczycieli edukacji wczesnoszkolnej z nauczania
    programowania;
  • „Centrum Mistrzostwa Informatycznego” – wsparcie prowadzących i uczestniczących w kołach algorytmiki i programowania.
  • „Działania szkoleniowe na rzecz rozwoju kompetencji cyfrowych" (projekt Lekcja: Enter), w ramach którego prowadzone są w całym kraju szkolenia dla nauczycieli przedmiotów ogólnokształcących z wykorzystywania narzędzi i zasobów cyfrowych w procesie dydaktycznym.

b) Ogólnopolską Sieć Edukacyjną - program publicznej sieci telekomunikacyjnej, który daje szkołom dostęp do szybkiego, bezpłatnego i bezpiecznego Internetu. 

c) program "Aktywna tablica".

Dodatkowo przygotowany i udostępniony został szkołom poradnik „Dane osobowe bezpieczne podczas zdalnego nauczania”.

Źródło: www.rpo.gov.pl

Pt., 10 Kw. 2020 0 Komentarzy Dodane przez: Katarzyna Liszka-Michałka