Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Oświata mniejszości litewskiej w Polsce

Oświata mniejszości litewskiej w Polsce fotolia.pl

24 października 2011 r. w Puńsku odbyła się konferencja z okazji 10-lecia Strategii rozwoju oświaty mniejszości litewskiej w Polsce. Współorganizatorem konferencji było Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji. W spotkaniu udział wzięli m.in. Włodzimierz Karpiński sekretarz stanu w MSWiA, Mirosław Sielatycki podsekretarz stanu w Ministerstwie Edukacji Narodowej oraz Maciej Żywno wojewoda podlaski.

W trakcie całodniowej konferencji omówione zostały wprowadzone w ostatnim dziesięcioleciu zmiany, które były efektem przyjęcia Strategii rozwoju oświaty mniejszości litewskiej w Polsce. W tym czasie w Sejnach utworzono zespół szkół z litewskim językiem nauczania „Žiburys” (w 2005 roku), a we wrześniu ubiegłego roku rozpoczęły się zajęcia w języku litewskim w nowym budynku liceum w Puńsku. Na zespół szkół w Sejnach składa się: przedszkole, szkoła podstawowa i gimnazjum, w których uczy się łącznie 97 dzieci i młodzieży. Na budowę i wyposażenie liceum w Puńsku, w którym uczy się obecnie 93 uczniów, Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji przeznaczyło w latach 2006 – 2011 łącznie ponad 7,1 mln zł.

W części poświęconej nauczaniu i kwestiom egzaminacyjnym omówiono zmiany jakie w ostatnim dziesięcioleciu zaszły w szkolnictwie dla mniejszości litewskiej, dotyczące: programów nauczania i podręczników szkolnych, sprawdzianów po szkole podstawowej i egzaminów po gimnazjum oraz egzaminów maturalnych, doradztwa metodycznego oraz współpracy Ministerstwa Edukacji Narodowej i wydawnictwa mniejszości litewskiej „Aušra” przy wydawaniu podręczników.

Podczas spotkania rozmawiano także o propozycjach przyszłych rozwiązań, w tym dotyczących modyfikacji obowiązującego obecnie systemu finansowania oświaty mniejszości narodowych i etnicznych.

Konferencja stanowiła realizację zobowiązań polsko-litewskiego zespołu ekspertów ds. edukacji, powołanego przez premierów Polski Donalda Tuska i Litwy Andrusa Kubiliusa.

Strategia została opracowana wspólnie przez administrację rządową (Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji oraz Ministerstwo Edukacji Narodowej i Sportu) i samorządową oraz organizacje mniejszości litewskiej w Polsce. Po przyjęciu 18 grudnia 2001 r. dokument ten został podpisany przez ministrów: Spraw Wewnętrznych i Administracji oraz Edukacji Narodowej i Sportu. Strategia opisuje problemy oświaty mniejszości litewskiej w Polsce i wskazuje na propozycje ich rozwiązania.

Uczestnikami konferencji byli przedstawiciele: Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji, Ministerstwa Edukacji Narodowej, Podlaskiego Urzędu Wojewódzkiego, Podlaskiego Kuratorium Oświaty, Centralnej Komisji Egzaminacyjnej w Warszawie, Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej w Łomży, powiatu sejneńskiego, gmin: Sejny i Puńsk, miasta Sejny, organizacji mniejszości litewskiej, w tym m.in. Wspólnoty Litwinów w Polsce oraz dyrektorzy szkół, w których nauczanie odbywa się w języku litewskim.

Źródło: mswia.gov.pl

Pon., 24 Prn. 2011 0 Komentarzy Dodane przez: Tadeusz Narkun