Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Program "Dobry start" - opinia Rzecznika Praw Dziecka

Program fotolia.pl

Rzecznik Praw Dziecka wystosował do Minister Elżbiety Rafalskiej stanowisko w sprawie projektu rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie szczegółowych warunków realizacji rządowego programu „Dobry start”.

Jak wskazał Rzecznik niewątpliwie przedmiotowy projekt zakładający wyrównanie szans wśród uczniów w wieku szkolnym poprzez jednorazową pomoc w wysokości 300 zł bez względu na dochód, należy ocenić pozytywnie. Niemniej jednak, analiza poszczególnych unormowań projektu prowadzi do wniosku, że zaproponowane rozwiązania prawne są niepełne.

Po pierwsze niepokój Rzecznika budzi zawężenie programu do rodzin z dzieckiem w wieku szkolnym, a wykluczenie dzieci objętych wychowaniem przedszkolnym.

Po drugie niezrozumiałym w ocenie Rzecznika jest zawężanie podmiotów uprawnionych do świadczenia „dobry start” tylko do placówek opiekuńczo-wychowawczych typu rodzinnego. Przepisy §4 ust. 1 §7 projektowanego rozporządzenia są bowiem w tym zakresie niejednoznaczne i wykluczają się wzajemnie. §4 ust. 1 stanowi, że świadczenie „dobry start” przysługuje rodzicom, opiekunom faktycznym, opiekunom prawnym, rodzinom zastępczym,  osobom prowadzącym rodzinne domy dziecka, dyrektorom placówek opiekuńczo-wychowawczych typu rodzinnego, dyrektorom regionalnych placówek opiekuńczo-terapeutycznych oraz osobom uczącym się.

Wynika z tego jednoznacznie, ze świadczenie nie będzie przysługiwało dzieciom przebywających w placówkach opiekuńczo-wychowawczych.

Natomiast w §7 wskazuje się, że na dziecko umieszczone w pieczy zastępczej świadczenie „dobry start” przysługuje wyłącznie odpowiednio rodzinom zastępczym, osobom prowadzącym rodzinne domy dziecka, dyrektorom placówek opiekuńczo-wychowawczych albo regionalnych placówek opiekuńczo-terapeutycznych.  

Po trzecie niepokój Rzecznika Praw Dziecka budzi również wyłączenie z kręgu świadczeniobiorców opiekuna faktycznego dziecka, który nie wystąpił z wnioskiem do sądu opiekuńczego o przysposobienie dziecka.

Mając powyższe na uwadze Rzecznik Praw Dziecka zwrócił się z prośbą o uwzględnienie wskazanych postulatów w toku dalszych prac nad projektem.

Źródło: www.brpd.gov.pl

Pt., 1 Czrw. 2018 0 Komentarzy Dodane przez: Katarzyna Liszka-Michałka