Minister Edukacji Narodowej postanowił podjąć działania zwiększające skuteczność prowadzonych w szkołach działań z zakresu przeciwdziałania narkomanii. W tym celu przystąpił do nowelizacji regulującego to zagadnienie rozporządzenia.
W propozycji zmian określono, że dobór odpowiedniego programu w ramach Systemu rekomendacji programów profilaktycznych i promocji zdrowia psychicznego, o którym mowa w Krajowym Programie Przeciwdziałania Narkomanii powinien uwzględniać wyniki przeprowadzonej diagnozy oraz cele profilaktyczne. Diagnoza ma być przygotowywana w każdym roku szkolnym w terminie 30 dni od dnia rozpoczęcia roku szkolnego. Prowadzone w oparciu o tę diagnozę działania mają wpisywać się w program wychowawczo-profilaktyczny szkoły lub placówki.
Dodatkowo podkreślono, że w podejmowanych działaniach należy zwrócić szczególną uwagę na zagrożenia związane z używaniem środków zastępczych (tzw. dopalaczy).
Projekt rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej zmieniającego rozporządzenie w sprawie zakresu i form prowadzenia w szkołach i placówkach systemu oświaty działalności wychowawczej, edukacyjnej, informacyjnej i profilaktycznej w celu przeciwdziałania narkomanii został skierowany do uzgodnień międzyresortowych i konsultacji społecznych.