Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Sejm przyjął Prawo oświatowe i Przepisy wprowadzające

Sejm przyjął Prawo oświatowe i Przepisy wprowadzające fotolia.pl

Likwidacja gimnazjów i zmiana struktury szkolnej staną się faktem.
Sejm przyjął bowiem ustawę Prawo oświatowe i Przepisy wprowadzające ustawę Prawo oświatowe.

Za uchwaleniem ustawy Prawo oświatowe głosowało 230 posłów, 199 było przeciw, pięciu wstrzymało się od głosu. Z kolei za przyjęciem ustawy Przepisy wprowadzające ustawę – Prawo oświatowe głosowało 229 posłów, 199 było przeciw, wstrzymało się 5 posłów.

W toku obrad Sejm odrzucił wniosek Platformy Obywatelskiej, Nowoczesnej i Polskiego Stronnictwa Ludowego o odrzucenie projektów ustaw. Sejm nie zgodził się także na poprawki PO i PSL zakładające zachowanie obecnej struktury szkół.

Opozycja tuż przed głosowaniem twierdziła, że uchwalenie ustaw oznaczać będzie "najczarniejszy dzień polskiej edukacji". Natomiast przedstawiciele partii rządzącej zauważali że niniejsza ustawa jest powrotem „do polskiej szkoły sprzed siedemnastu lat, do normalnej polskiej szkoły".

Pozostaje tylko stwierdzić, że powrót ten następuje bardzo szybko, nie dając możliwości na spokojne przygotowanie się do zmian.

Dla przypomnienia należy wskazać, że do 31 marca 2017 r. jednostki samorządu terytorialnego są zobowiązane do podjęcia uchwały w sprawie dostosowania sieci szkół do nowego ustroju szkolnego. Pozostało więc zaledwie 3,5 miesiąca na podjęcie stosownych działań: konsultacji z mieszkańcami, przygotowania projektu uchwały o dostosowaniu sieci szkolnej i należy oczywiście pamiętać o obowiązku uzyskania pozytywnej opinii kuratora, na wydanie której organ nadzoru pedagogicznego ma 21 dni.

15 grudnia br. Prawo oświatowe i Przepisy wprowadzające tę ustawę rozpatrzą połączone senackie Komisje: Samorządu Terytorialnego i Administracji Państwowej oraz Nauki, Edukacji i Sportu.

Czw., 15 Gr. 2016 0 Komentarzy Dodane przez: Katarzyna Liszka-Michałka