Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Podstawy prawne dla zmiany warunków pracy nauczyciela

Podstawy prawne dla zmiany warunków pracy nauczyciela fotolia.pl

Przepisy Kodeksu pracy dotyczące wypowiedzenia zmieniającego mają zastosowanie do zmiany warunków pracy nauczyciela zatrudnionego na podstawie umowy o pracę. Nie mają natomiast zastosowania do nauczyciela zatrudnionego na podstawie mianowania (Wyrok Sądu Najwyższego z dnia 8 lipca 2015 r., II PK 11/15).

W powołanym wyroku skarżąca była nauczycielką mianowaną zatrudnioną w zespole szkół na umowę o pracę na czas nieokreślony. Otrzymała wypowiedzenie warunków pracy w którym jako przyczyna wypowiedzenia dotychczasowych warunków zatrudnienia wskazana była zmiana organizacji pracy w placówce.

W zakresie podstawy naruszenia prawa materialnego, skarżąca zarzuciła m.in. naruszenie art. 42 k.p., przez jego niewłaściwe zastosowanie zamiast art. 27 Karty Nauczyciela w związku z art. 5 k.p. i nieuwzględnienie przez Sąd drugiej instancji w aspekcie art. 5 k.p. regulacji prawnych zawartych w Karcie Nauczyciela określających okoliczności i sposób rozwiązywania/wypowiadania warunków pracy pracownikowi będącemu nauczycielem zatrudnionym na umowę o pracę na czas nieokreślony.

Jak wskazał Sąd Najwyższy, rozpatrując skargę kasacyjną powyższy zarzut naruszenia przepisów prawa materialnego jest nieuzasadniony. Nietrafnie skarżąca zarzuca naruszenie art. 42 k.p., przez niewłaściwe zastosowanie tego przepisu zamiast art. 27 Karty Nauczyciela w związku z art. 5 k.p. i nieuwzględnienie przez Sąd drugiej instancji w aspekcie art. 5 k.p. regulacji prawnych zawartych w Karcie Nauczyciela określających okoliczności i sposób rozwiązywania/wypowiadania warunków pracy pracownikowi będącemu nauczycielem zatrudnionym na umowę o pracę na czas nieokreślony.

Wbrew przekonaniu skarżącej, art. 42 § 1-3 k.p. ma zastosowanie do zmiany warunków pracy nauczyciela zatrudnionego na podstawie umowy o pracę. Nie ma natomiast zastosowania do nauczyciela zatrudnionego na podstawie mianowania. A powódka była nauczycielką mianowaną zatrudnioną na podstawie umowy o pracę. Należy też dodać, że art. 27 Karty Nauczyciela nie dotyczy wypowiedzenia zmieniającego, lecz rozwiązania stosunku pracy. Zawarte w nim wymaganie, aby rozwiązanie umowy o pracę zawartej z nauczycielem na czas nieokreślony następowało z końcem roku szkolnego, za trzymiesięcznym wypowiedzeniem, nie odnosi się do wypowiedzenia zmieniającego.

Źródło: www.sn.pl

Sob., 27 Sp. 2016 0 Komentarzy Dodane przez: Katarzyna Liszka-Michałka