Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Miasto Dzieci - niezwykła zabawa

Miasto Dzieci - niezwykła zabawa fotolia.pl

Rejestracja w agencji, zapoznanie się z zawodem, a następnie praca, za którą otrzymują wynagrodzenie - tak część wakacji spędza kilkuset Świdniczan w wieku 6-12 lat. Jak na okres wakacyjny, brzmi to niepokojąco. Tymczasem jest to znakomita zabawa w ramach projektu dydaktyczno-wychowawczego Miasto Dzieci. Od początku, czyli 2013 roku, wydarzenie odbywa się pod honorowym patronatem Rzecznika Praw Dziecka.

25 lipca 2016 br. w Świdnicy rozpoczął się drugi tegoroczny turnus Miasta Dzieci. Przedsięwzięcie skierowane jest do wszystkich dzieci, ale przede wszystkim tych przebywających w instytucjonalnej pieczy zastępczej, uczęszczających do świetlic środowiskowych, a także pochodzących z rodzin ubogich i dysfunkcyjnych. W sumie w dwóch turnusach uczestniczy blisko 700 dzieci.

- Miasto Dzieci w Świdnicy realizowane jest po raz trzeci. To projekt dydaktyczno-wychowawczy non-profit skierowany do dzieci w wieku 6-12 lat, które nie mają możliwości wyjechania na obozy i kolonie. To ciekawe i pełne wrażeń wakacje w mieście - poprzez zabawę uczą pracy, zarabiania pieniędzy i podejmowania decyzji – wyjaśniają organizatorzy.

Dzięki współpracy z wieloma partnerami z całej Świdnicy, dzieci poznają najróżniejsze zawody – od kierowcy autobusu, piekarza i fryzjera, po ratownika medycznego. Najpierw rejestrują się w agencjach pracy, w ciągu dnia zapoznają się aż z trzeba zawodami, by pracując w każdym z nich przez godzinę otrzymać wynagrodzenie w walucie Miasta. Następnie podejmują decyzję czy „pensję” wydać na drobne upominki i słodycze, czy oszczędzać przez kilka dni i na koniec turnusu kupić sobie wymarzoną zabawkę w Sklepie Marzeń.

- Uczestnicy poznają świat dorosłych, poprzez pracę nabierają szacunku do wysiłku i wartości pieniądza – to znakomita lekcja na przyszłość – mówi Marek Michalak, który odwiedził uczestników rozpoczynających drugi turnus.

Rzecznik towarzyszył dzieciom podczas poznawania nowych zawodów, rozmawiał z nimi o prawach dziecka, a na koniec przeczytał fragmenty książki „Mam prawo i nie zawaham się go użyć” autorstwa Joanny Olech i Edgara Bąka.

Organizatorem wydarzenia jest Miasto Świdnica, realizatorem Świdnicki Ośrodek Sportu i Rekreacji oraz Spichlerz Kultury. Gospodarzami wizyty Marka Michalaka byli: Szymon Chojnowski, wiceprezydent Świdnicy oraz Violetta Mazurek, koordynator projektu.

Źródło: brpd.gov.pl

Czw., 4 Sp. 2016 0 Komentarzy Dodane przez: Tadeusz Narkun