Rzecznik Praw Obywatelskich wystąpił do Ministra Edukacji Narodowej w sprawie zapewnienia bezpieczeństwa młodzieży przebywającej w ośrodkach wychowawczych. W wystąpieniu Rzecznik wskazał, że przepisy prawne odnoszące się do funkcjonowania młodzieżowych ośrodków wychowawczych nie zawierają definicji wydarzeń nadzwyczajnych oraz nie określają sposobu postępowania w przypadku zaistnienia np. przemocy wśród wychowanków, zgwałcenia, pobić, zastraszania, znęcania się, etc. Nie nakładają także na dyrektorów placówek obowiązku prowadzenia rejestru wydarzeń nadzwyczajnych.
Na potrzebę wprowadzenia definicji i katalogu wydarzeń nadzwyczajnych oraz uporządkowania kwestii ich dokumentowania Rzecznik Praw Obywatelskich wskazywał już w 2008 r. (RPO-596719-VII-1106/08) oraz w 2010 r. (RPO-637247-VII-11006/09/JJ). Zwrócił wówczas uwagę, że brak w przepisach prawnych katalogu i definicji wydarzeń nadzwyczajnych powoduje dowolność w interpretacji poszczególnych sytuacji. W efekcie, w wielu przypadkach informacja o wydarzeniach nadzwyczajnych nie trafia do organów sprawujących nadzór pedagogiczny. Prowadzi to do braku wiedzy wśród kuratorów oświaty na temat rzeczywistych rozmiarów problemu w danej placówce, co z kolei uniemożliwia dokonanie rzetelnej oceny pod kątem zapewnienia bezpieczeństwa wychowankom oraz zwrócenia uwagi w ramach nadzoru pedagogicznego na młodzieżowe ośrodki wychowawcze, w których liczba takich zdarzeń jest wyjątkowo wysoka.
Wiedza w tym zakresie jest szczególnie ważna, zarówno z uwagi na fakt kreowania właściwej „polityki” resocjalizacyjnej i podejmowania odpowiednich działań, jak i z konieczności zapewnienia wychowankom ośrodków warunków bezpiecznego pobytu.
Źródło: www.rpo.gov.pl