Pierwszy etap likwidacji szkoły rozpoczyna podjęcie przez jednostkę samorządu terytorialnego zamiaru likwidacji.
Powzięcie zamiaru likwidacji dla swej skuteczności wymaga uchwały organu stanowiącego (uchwały intencyjnej). Dopiero podjęcie takiej uchwały powoduje dalsze konsekwencje w postaci: obowiązku powiadomienia określonych podmiotów i organów o zamiarze likwidacji szkoły na sześć miesięcy przez terminem tej likwidacji oraz obowiązek uzyskania pozytywnej opinii kuratora oświaty.
Ponieważ zgodnie z zamysłem ustawodawcy, szkołę publiczną można zlikwidować z końcem roku szkolnego tj. 31 sierpnia a organy prowadzące mają obowiązek w terminie 6-miesiecy przed terminem likwidacji zawiadomić o takim zamiarze wskazane organy i podmioty, wskazuje to, że uchwała intencyjna powinna zostać podjęta najpóźniej odpowiednio do 28 lub 29 lutego.
Należy w tym miejscu jeszcze odkreślić, że podjęcie przez organ stanowiący uchwały o zamiarze likwidacji szkoły nie wywołuje jeszcze skutku prawnego w postaci likwidacji (wyrok NSA z 27 kwietnia 2006 r., I OSK 209/06). Co więcej pomimo podjęcia uchwały intencyjnej, może nawet dojść do sytuacji że ostateczna likwidacja szkoły nie nastąpi (wyrok WSA w Olsztynie z 26 czerwca 2008, II SA/Ol 264/08).
W orzecznictwie wiele kontrowersji i odmiennych poglądów spowodowało pytanie: czy uchwała intencyjna powinna zostać skonsultowana ze związkami zawodowymi, zgodnie z art. 19 ustawy o związkach zawodowych.
Wątpliwości powyższe rozwiał Naczelny Sąd Administracyjny w uchwale 7 sędziów z 29 listopada 2010 r., I OPS 2/10, w której Sąd przyjął uchwała o zamiarze likwidacji szkoły i uchwała o likwidacji szkoły, podjęte na podstawie art. 59 ust. 1, są aktami prawnymi podejmowanymi w sprawie objętej opiniowaniem przez odpowiednie władze statutowe związku zawodowego stosownie do art. 19 ust. 2 ustawy o związkach zawodowych. Jak wskazał NSA likwidacja szkoły dotyczy bowiem spraw publicznych o istotnym znaczeniu społecznym i mieści się w zakresie działania związków zawodowych, a ponadto wywołuje skutki zewnętrzne.