Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Majowe posiedzenie Zespołu ds. Edukacji

Majowe posiedzenie Zespołu ds. Edukacji fotolia.pl

Podczas posiedzenia Zespołu ds. Edukacji KWRiST, 18 maja br. sprawnie zrealizowano porządek obrad.

Zespół uzgodnił następujące projekt:

  • Projekt rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej zmieniającego rozporządzenie w sprawie podstawy programowej wychowania przedszkolnego oraz kształcenia ogólnego w poszczególnych typach szkół
  • Projekt rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej zmieniającego rozporządzenie  zmieniające rozporządzenie w sprawie podstawy programowej wychowania przedszkolnego oraz kształcenia ogólnego w poszczególnych typach szkół
  • Projekt rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej zmieniające rozporządzenie w sprawie szczegółowych kwalifikacji wymaganych od nauczycieli oraz określenia szkół i wypadków, w których można zatrudnić nauczycieli niemających wyższego wykształcenia lub ukończonego zakładu kształcenia nauczycieli
  • Projekt rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej w sprawie szczegółowego zakresu danych dziedzinowych gromadzonych w systemie informacji oświatowej oraz terminów przekazywania niektórych danych do bazy danych systemu informacji oświatowej.

Rozdysponowano także kolejną transze środków rezerwy oświatowej zgodnie z propozycją MEN.

Przedstawiciele Ministerstwa odnieśli się także do kwestii decyzji podejmowanych przez kuratorów oświaty w sprawie likwidacji szkół. Przygotowano prezentację wskazującą na liczbę decyzji kuratorów w podziale na pozytywne i negatywne w odniesieniu do poprzedniego stanu prawnego, kiedy to były one niewiążące oraz biorąc pod uwagę stan po wejściu w życie przepisów wprowadzających obowiązek uzyskania pozytywnej opinii kuratora. Strona samorządowa podkreśliła, że cofnięcie prawa JST do kształtowania sieci szkolnej samorządy odbierają negatywnie.

W sprawach różnych omówiono pismo UMP odnośnie wdrażania nowego SIO. Przedstawiono uwagi do systemu.Zgłoszono wniosek by rozdzielić dane zbierane w SIO służące naliczaniu subwencji oświatowej od pozostałych danych, które dodatkowo należy zweryfikować pod względem ich przydatności (niektóre są zbędne). Jak podkreśliła strona samorządowa SIO 2 to aplikacja, która nie była prawidłowo wyspecyfikowana od początku. Należy zastanowić się nad efektem wydanych środków unijnych; konstrukcja polegająca na tym, że administratorem wszystkich danych jest MEN powoduje skomplikowany system nadawania upoważnień; nie jest również uregulowana kwestia wygaszania, odwoływania upoważnień; należy umożliwić zasilanie systemu danymi szkolnymi. Bardzo słaba jest także informacja zbiorcza, więc nie można wykazać dyrektorom szkół, że wprowadzone przez nich dane do SIO są nieprawidłowe. Tymczasem kontrola sprawdza organy prowadzące, a nie dyrektorów. Jak podkreślono należy głęboko zmodernizować SIO, także od strony technologicznej i uwzględnić jego korelację z innymi rejestrami. Należy zastanowić się nad celowością zbierania niektórych danych – część z nich nie jest później wykorzystywana.

Jak wskazali przedstawiciele MEN w odpowiedzi na powyższe postulaty, za niedługo kończą się konsultacje związane z debatą dotyczącą funkcjonowania oświaty. Kwestie związane z SIO zostaną również przeanalizowane. W najbliższym czasie odbędzie się posiedzenie zespołu roboczego, w skład którego wejdą przedstawiciele Strony Samorządowej w sprawie zmian przygotowywanych przez MEN w części dotyczącej zmian technologicznych SIO. Jak podkreśliło MEN rozwiązaniem 80% dzisiejszych problemów technicznych jest przeglądarka.

Zespół omówił także stanowiska przesłane przez Związek Gmin Wiejskich, Zrzeszenie Gmin Województwa Lubuskiego oraz Stowarzyszenie Gmin i Powiatów Wielkopolski. Ministerstwo Edukacji Narodowej obiecało ustosunkować się do nich na piśmie.

Zdecydowano równeiż o kontynuacji prac zespołu roboczego w sprawie przekazywania dotacji dla szkół niepublicznych - ustalono, że zespół zbierze się w pierwszej połowie czerwca br.

Czw., 19 Mj. 2016 0 Komentarzy Dodane przez: Katarzyna Liszka-Michałka