Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

SN. Siódemkowa uchwała o świadczeniu kompensacyjnym

SN. Siódemkowa uchwała o świadczeniu kompensacyjnym fotolia.pl

Rozwiązanie umowy o pracę z upływem czasu, na który była zawarta nie jest przeszkodą w uzyskaniu nauczycielskiego świadczenia kompensacyjnego.

Tak wynika z uchwały Sąd Najwyższy z 27 kwietnia br. w sprawie III PZP 1/16.

Sąd Najwyższy w składzie siedmioosobowym rozpoznawał dwie połączone sprawy. Pierwsza, z wniosku Pierwszego Prezesa Sądu Najwyższego z 1 lutego 2016 r., BSA III-4110-1/16 o rozstrzygnięcie występującej w orzecznictwie Sądu Najwyższego rozbieżności w wykładni prawa dotyczących tego, czy przesłanka „rozwiązania przez nauczyciela stosunku pracy”, o której mowa w art. 4 ust. 1 pkt 3 ustawy z 22 maja 2009 r. o nauczycielskich świadczeniach kompensacyjnych jest spełniona w przypadku, gdy umowa o pracę rozwiązuje się z upływem czasu, na który została zawarta, (sprawa III PZP 1/16).

Druga, z zainicjowanej pytaniem prawnym zwykłego składu Sądu Najwyższego, które zostało przedstawione postanowieniem z 8 marca 2016 r. w sprawie III UK 101/15: „Czy prawo do nauczycielskiego świadczenia kompensacyjnego przysługuje także w razie rozwiązania umowy o pracę na czas określony z upływem czasu, na jaki została zawarta (art. 4 ust. 1 pkt 3 ustawy z 22 maja 2009 r. o nauczycielskich świadczeniach kompensacyjnych?"(sprawa III UZP 3/16).

Po wspólnym rozpoznaniu obu połączonych spraw Sąd Najwyższy w składzie powiększonym podjął uchwałę, z której wynika, że warunek rozwiązania stosunku pracy wymagany do nabycia nauczycielskiego świadczenia kompensacyjnego jest spełniony w przypadku, gdy umowa o pracę rozwiązuje się z upływem czasu, na który była zawarta.

Konsekwencją przyjętego stanowiska jest stwierdzenie, że jeśli nauczyciel legitymuje się odpowiednim wiekiem i stażem pracy, to może ubiegać się o przyznanie mu nauczycielskiego świadczenia kompensacyjnego, nawet gdy jego ostatni stosunek pracy, bezpośrednio poprzedzający złożenie wniosku o świadczenie kompensacyjne, rozwiązał się z upływem czasu, na który został nawiązany. Nauczyciel nie musi więc składać oświadczenia o rozwiązaniu tej umowy za wypowiedzeniem lub bez wypowiedzenia.

Źródło: SN

Niedz., 8 Mj. 2016 0 Komentarzy Dodane przez: Sylwia Cyrankiewicz-Gortyńska