Minister edukacji podał kryteria podziału 0,4 % rezerwy części oświatowej subwencji ogólnej na bieżący rok
W tym roku ustalono, że będą to następujące kryteria:
-
Dofinansowanie z tytułu wzrostu zadań szkolnych i pozaszkolnych, polegającego na wzroście liczby uczniów przeliczeniowych w stosunku do danych przyjętych do naliczenia algorytmem części oświatowej subwencji ogólnej na 2016 r.
Jako nieprzekraczalny termin do składania wniosków wyznaczony został: 30 czerwca dla I tury (dotyczy wzrostu zadań szkolnych i pozaszkolnych w I półroczu roku budżetowego 2016 r. Dla II tury graniczną datą składania wniosków jest 14 października tego roku (chodzi o wzrost zadań szkolnych i pozaszkolnych od 1 września 2016 r.). Decydującą jest data wpływu do Ministerstwa. -
Korekta części oświatowej subwencji ogólnej z tytułu błędów statystycznych:
- popełnionych przez kuratoria oświaty przy agregowaniu danych systemu informacji oświatowej,
- powstałych w MEN przy agregowaniu danych systemu informacji oświatowej.
Wnioski należy składać w nieprzekraczalnym terminie – do 9 maja br. Decyduje data wpływu do resortu. -
Pomoc jednostkom samorządu terytorialnego w usuwaniu skutków zdarzeń losowych w budynkach oświatowych z wyłączeniem przedszkoli ogólnodostępnych (dofinansowanie będzie możliwe w przypadku zdarzeń, które miały miejsce w okresie od października do grudnia 2015 r.), o ile:
- zdarzenie miało miejsce w roku bieżącym lub w okresie od października do grudnia 2015 r,
- jst zaplanowała środki własne w par 4270 w odpowiednim rozdziale klasyfikacji budżetowej nie niższej niż różnica pomiędzy połową wartości kosztorysowej remontu a kwotą uzyskanego odszkodowania.
Termin wpływu do MEN to 14 października br.
W przypadku budynków oświatowych, które były ubezpieczone, jst może wystąpić o wsparcie dopiero po zakończeniu procedury odszkodowawczej i ustaleniu kwoty odszkodowania.
Jednakże wniosek nie może zostać złożony później niż do 14 października br. -
Dofinansowanie kosztów związanych z wypłatą odpraw dla nauczycieli zwalnianych w trybie art. 20 Karty Nauczyciela, w tym także osób przechodzących a emeryturę zgodnie z art. 88 Karty Nauczyciela.
Wnioski muszą trafić do resortu edukacji najpóźniej 10 października br. -
Doposażenia szkół i placówek w zakresie: sprzętu szkolnego i pomocy dydaktycznych do pomieszczeń w szkołach rozpoczynających kształcenie w zawodach; szkolnych gabinetów profilaktyki zdrowotnej i pomocy przedlekarskiej lub gabinetów stomatologicznych (tam, gdzie są zagwarantowane płatne godziny przez NFZ); sprzętu szkolnego i pomocy dydaktycznych w nowo wybudowanych obiektach (w tym zakup komputerów); pomocy dydaktycznych dla szkół podstawowych ogólnodostępnych w celu podnoszenia jakości udzielanej pomocy psychologiczno-pedagogicznej i zajęć rewalidacyjnych. Wsparcie dotyczy tylko tych wydatków, które nie są klasyfikowane jako majątkowe.
Terminy składania wniosków są różne i zależą od rodzaju doposażenia. -
Inne zadania o jednorazowym charakterze nieuwzględnione w części oświatowej subwencji ogólnej na 2016 r., w tym pozytywnie zaopiniowane przez zespół ds. edukacji, kultury i sportu Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego.
Termin do składania wniosków to 14 października br.
Szczegółowe informacje dotyczące kryteriów podziału 0,4 % rezerwy części oświatowej subwencji ogólnej na bieżący rok znajdują się TUTAJ.