Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Apel ZNP w sprawie przyjmowania wniosków w programie 500+

Apel ZNP w sprawie przyjmowania wniosków w programie 500+ fotolia.pl

Pracownikom szkół i placówek oświatowych nie można nakazać prowadzenia postępowań w sprawach o świadczenia wychowawcze oraz do wydawania w tych sprawach decyzji.

Tak wynika z pisma Związku Nauczycielstwa Polskiego (ZNP) wystosowanego do minister edukacji.

Do ZNP wpływają informacje, z których wynika, że niektóre jednostki samorządu terytorialnego planują nałożyć na szkoły i placówki oświatowe obowiązek przyjmowania wniosków o ustalenie prawa i wypłatę świadczenia wychowawczego, gwarantowanego ustawą z 11 lutego 2016 r. o pomocy państwa w wychowywaniu dzieci (dalej: ustawa), tzw. program rodzina 500 plus.

Związek wyjaśnia, że na podstawie art. 13 ust. 2 i 5 ustawy wnioski o ustalenie prawa do świadczenia wychowawczego składa się w urzędzie gminy lub miasta w formie pisemnej albo za pomocą systemów informatycznych. Ustawa nie przewiduje możliwości wprowadzenia przez gminę (miasto) rozwiązania polegającego na wskazaniu innych niż urząd miasta miejsc, jako miejsca składania wniosków.

Jednocześnie zgodnie z art. 10 ust. 2 ustawy prezydent miasta (wójt, burmistrz) może upoważnić dyrektora szkoły, a na wniosek tego dyrektora także inną dowolną osobę (np. pracownika szkoły), do prowadzenia postępowań w sprawach o świadczenia wychowawcze oraz do wydawania w tych sprawach decyzji. - Sam fakt upoważnienia dyrektora szkoły lub innego pracownika szkoły nie nakłada na te osoby obowiązku przyjmowania wniosków, prowadzenia postępowań w sprawach o świadczenia wychowawcze oraz do wydawania w tych sprawach decyzji. Do tego, aby taki obowiązek powstał konieczne jest zawarcie z dyrektorem szkoły lub innym pracownikiem szkoły stosownej umowy. Zarówno dyrektor, jak i pracownicy szkoły mogą odmówić podpisania takiej umowy – podaje ZNP.

Jak czytamy w liście, dyrektor oraz pracownicy szkół nie mogą przyjmować wniosków i prowadzić postępowań w sprawach o świadczenia wychowawcze oraz wydawać w tych sprawach decyzji w ramach stosunków pracy zawartych ze szkołami. Szkoły są podmiotami systemu oświaty, których zadania zostały ściśle określone w ustawie z 7 września 1991 r. o systemie oświaty. - Wśród tych zadań brak jest zadania polegającego na przyjmowaniu wniosków o ustalenie prawa i wypłatę świadczenia wychowawczego, prowadzeniu postępowań w sprawach o świadczenia wychowawcze oraz wydawaniu w tych sprawach decyzji – wyjaśnia Sławomir Broniarz, Prezes ZNP. Takie zadania nie nałożyła też ustawa o pomocy państwa w wychowywaniu dzieci.

Dlatego ZNP wnosi o podjęcie działań, mających na celu zapobieżenie sytuacji, w której na pracowników szkół i placówek oświatowych, bez ich zgody wyrażonej w stosowanej umowie, zostaną nałożone obowiązki związane z przyjmowaniem wniosków (500 +) o ustalenie prawa i wypłatę świadczenia wychowawczego oraz prowadzeniem postępowań w sprawach o świadczenia wychowawcze.

Źródło: www.znp.edu.pl

Czw., 24 Mrz. 2016 0 Komentarzy Dodane przez: Sylwia Cyrankiewicz-Gortyńska