Rzecznik Praw Obywatelskich w swoim wystąpieniu do Minister Edukacji Narodowej poinformował, że do RPO zwracają się rodzice dzieci sześcioletnich, które w roku szkolnym 2016/2017 będą odbywały roczne przygotowanie przedszkolne zgodnie z art. 15 ust. 2 ustawy z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty (Dz. U. z 2015 r., poz. 2156 ze zm.). Jak wynika z udzielonych informacji, ich dzieci nie mają możliwości rozpoczęcia lub kontynuowania nauki w przedszkolu.
Zgodnie z podejmowanymi uchwałami rady gmin, dzieci realizujące roczne obowiązkowe przygotowanie przedszkolne mają być przyjmowane do oddziałów przedszkolnych przy szkołach podstawowych z uwagi na to, że przedszkola nie będą przeprowadzały postępowania rekrutacyjnego dla dzieci w określonym wieku, tj. sześciu lat, jak również nie będą przyjmowały od rodziców dzieci uczęszczających do przedszkola deklaracji kontynuacji wychowania przedszkolnego w przedszkolu, do którego uczęszczają ich dzieci.
Rzecznik Praw Obywatelskich wskazuje, że działania gminy muszą być zgodne z prawem powszechnie obowiązującym. Zgodnie z art. 14 ust. 1 i ust. 4b ustawy o systemie oświaty, od 1 września 2016 r. wychowanie przedszkolne obejmie dzieci od początku roku szkolnego w roku kalendarzowym, w którym dziecko kończy trzeci rok życia, do końca roku szkolnego w roku kalendarzowym, w którym dziecko kończy siódmy rok życia.
Wychowanie przedszkolne jest realizowane w przedszkolach oraz w innych formach wychowania przedszkolnego. Jedynie w sytuacji, gdy liczba dzieci, którym gmina ma obowiązek zapewnić możliwość korzystania z wychowania przedszkolnego, przewyższy liczbę miejsc, wówczas wójt (burmistrz, prezydent miasta) jest obowiązany pisemnie wskazać rodzicom inne publiczne przedszkole albo publiczną inną formę wychowania przedszkolnego, które mogą przyjąć dziecko.
Postępowanie rekrutacyjne do publicznych przedszkoli i publicznych innych form wychowania przedszkolnego przeprowadza się co roku na kolejny rok szkolny na wolne miejsca w publicznym przedszkolu lub w publicznej innej formie wychowania przedszkolnego zgodnie z art. 20w ust. 1 ustawy o systemie oświaty. Natomiast zgodnie z art. 20w ust. 2 ustawy o systemie oświaty, rodzice dzieci przyjętych do danego publicznego przedszkola lub danej publicznej innej formy wychowania przedszkolnego corocznie składają na kolejny rok szkolny deklarację o kontynuowaniu wychowania przedszkolnego w tym przedszkolu lub tej innej formie wychowania przedszkolnego, w terminie 7 dni poprzedzających termin rozpoczęcia postępowania rekrutacyjnego.
Mając powyższe na uwadze wydaje się, że nieprzeprowadzenie w roku szkolnym 2016/2017 rekrutacji dla dzieci sześcioletnich do przedszkoli, a w szczególności odmowa realizacji prawa do kontynuowania edukacji w przedszkolu, do którego dziecko uczęszcza, może stanowić naruszenie przepisów prawa, a także, co za tym idzie, praw obywatelskich.
Organ administracji prowadzący politykę edukacyjną powinien, zgodnie z zasadą priorytetu dobra dziecka, w pierwszej kolejności wziąć pod uwagę opinie oraz oczekiwania rodziców. Wyrażana przez nich chęć współdecydowania o miejscu i formie nauczania przedszkolnego na terenie gminy jest bowiem przejawem naturalnej potrzeby angażowania się w życie najbliższych im osób i jako taka nie powinna być lekceważona.
Mając powyższe na względzie i działając na podstawie art. 13 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 15 lipca 1987 r. o Rzeczniku Praw Obywatelskich (Dz. U. z 2014 r., poz. 1648 ze zm.), Rzecznik Praw Obywatelskich Adam Bodnar zwrócił się do Anny Zalewskiej, Minister Edukacji Narodowej, o zajęcie stanowiska w opisanej sprawie.
Źródło: rpo.gov.pl