Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

MEN o współpracy polsko-niemieckiej

MEN o współpracy polsko-niemieckiej fotolia.pl

12 lutego doszło do spotkania Ambasadora Niemiec w Polsce, Rolf a Nikel spotkał z wiceminister edukacji Marzenną Drab. Głównym tematem rozmów w MEN była współpraca Polski i Niemiec w dziedzinie edukacji młodzieży. Spotkanie odbyło się na prośbę strony niemieckiej.

Mówiąc o przypadającym w tym roku jubileuszu 25-lecia polsko-niemieckiego traktatu o dobrym sąsiedztwie i przyjaznej współpracy, ambasador Nikel podkreślił ogromną rolę i znaczenie dotychczasowej współpracy obu krajów.

Rozmawiano także o kwestiach związanych ze szkolnictwem zawodowym i działaniach podejmowanych przez organizację Polsko-Niemiecka Współpraca Młodzieży. W tym roku ta pożyteczna organizacja będzie świętować dwadzieścia pięć lat swojego istnienia.

Ambasador Nikel zainteresował się także prowadzonymi przez MEN szerokimi konsultacjami społecznymi dotyczącymi zmian w systemie oświaty, w tym nauczania języków obcych, szczególnie – co naturalne - języka niemieckiego.

Marzenna Drab, Podsekretarz Stanu w MEN, wyraziła troskę o zapewnienie dostępu do nauki języka polskiego na wszystkich poziomach w systemach edukacji poszczególnych krajów związkowych Republiki Federalnej Niemiec. Wiceminister Drab zaapelowała także o wsparcie oświaty polonijnej. Wskazała przy tym na systemowe rozwiązania prawne i organizacyjne stosowane w polskim systemie oświaty w odniesieniu do mniejszości narodowych.

Jestem przekonana o potrzebie kontynuowania polsko-niemieckiego dialogu w celu rzeczywistego wypełnienia zobowiązań traktatowych wobec Polonii i Polaków mieszkających w Niemczech w zakresie nauczania języka polskiego – podkreśliła wiceminister Marzenna Drab.

Komentarz: Kontakty polsko-niemieckie to dobry przykład długiej ewolucji, u której początków stała często nienawiść. Teraz na terenie Niemiec mieszka i pracuje wielu Polaków. Jest niejako naturalne, że potrzebują oni wsparcia, przede wszystkim kulturowego, ale także języka i odpowiednich kwalifikacji, bez których nie sposób w pełni funkcjonować. Dlatego tak ważne jest, aby mniejszość polska na terenie Niemiec i, w równej mierze i potrzebie, niemiecka w Polsce, miały zagwarantowane kompatybilny system nauki języków. Każdy ruch dążący to takiej sytuacji jest potrzebny po obu stronach. Wspólne uczestnictwo w Unii Europejskiej powinien tu być wielką pomocą. /T. Narkun/

Śr., 17 Lt. 2016 0 Komentarzy Dodane przez: Tadeusz Narkun